Vieme, že dosiahnutie niektorých vecí, aj úspechu závisí od mnohých faktorov. Nie všetky však máme pod kontrolou. Dokonca v určitých prípadoch sa môže javiť ako najvhodnejšia stratégia nič nerobiť alebo urobiť dokonca krok späť.
Každému z nás sa to aspoň raz stalo: snažíme sa niečo dosiahnuť, no nedarí sa nám to. Aj keď tomu venujeme všetku svoju pozornosť, silu a energiu, napriek tomu nenapredujeme. V tomto momente sa začíname zle cítiť, že nerobíme dosť a snažíme sa ešte viac. Nútime sa pokračovať.
Cieľ, po ktorom tak túžime, sa stáva čoraz viac nepolapiteľným. Stáva sa to aj v medziľudských vzťahoch: čím viac sa snažíme k človeku priblížiť, tým viac sa nám vzďaľuje. Nechápeme, čo robíme zle a hľadáme dôvod neúspechu a zlyhania.
Môže sa to zdať divné, ale niekedy zlyháme, práve preto, že sa snažíme príliš.
Zákon obráteného úsilia
Francúzsky psychológ, Émile Coué , definoval zákon obráteného úsilia: „Ak sú predstavivosť a vôľa v rozpore, sú si protichodné, bez akýchkoľvek výnimiek vždy zvíťazí Predstavivosť“.
Skvelým príkladom toho je nespavosť. Spánok je proces úplne podvedomý a „snaha“ alebo „pokus“ o spánok má presne opačný efekt. Čím viac myslíme na spánok a hovoríme si, že ‚musíte‘ spať, tým viac sme hore.
V taoizme existuje koncept Wu wei , ktorý znamená „žiadna akcia“. Je to zásada, ktorá hovorí, že najlepší spôsob, ako sa vysporiadať najmä s konfliktnou situáciou, je nerobiť nič.
Zvláštna filozofia, či zákon v dobe, keď nás všade doslova nútia do aktivity fyzickej aj duševnej.
Z podtlaku múdrosti sa vynára ticho. Z ticha, akcia. Z akcie, úspech". -Chuang Tzu
„Musíš sa viac snažiť, dať do toho všetko, nevzdávaj sa....,“. Koľkokrát sme počuli tieto vety ? Dodnes ich využívajú mnohí rodičia, učitelia aj motivátori. Ba čo viac, denne ich čítame na sociálnych sieťach a možno aj pijeme rannú kávu v hrnčeku s podobným mottom.
Pravda je však taká, že naše výsledky, nie vždy závisia od úsilia, ktoré na ich dosiahnutie vynakladáme.
Zákon obráteného úsilia: čo to je?
Čas nie sú len peniaze, čas je práca a čím viac toho robíme, tým viac výhod a úspechu by sme mali dosiahnuť. Svoju hodnotu dokazujeme tým, že robíme to najlepšie, čo vieme, a robíme to do takej miery, že keď nič nerobíme, cítime sa divne a vyvoláva to v nás pocit viny.
Kultúra úspechu nás takmer bez toho, aby sme si to uvedomovali, zmenila na frustrované a nešťastné bytosti, ktoré sa snažia o niečo zo všetkých síl, ale uznanie nedosiahnu, cítia sa unavene a rozčarovane.
O koncepte Wu wei som čítala v dobe, keď sa mi nedarilo, čím viac som sa snažila, tým viac som bola nešťastná a tým viac sa mi nedarilo. Začarovaný kruh. Stále som mala v hlave myšlienku, že robím buď málo, alebo robím všetko zle, teda musím pridať. Bolo to asi najhoršie obdobie v mojom živote, kvôli bezmocnosti a pocitu márnosti , ktorý som napriek všetkému tomu úsiliu, cítila.
Až keď som to všetko doslova „odovzdala“, prišla úľava a vykúpenie. Naučila som sa nekonať, čakať a pozorovať situácie okolo seba.
Čím viac sa o niečo pokúšame, tým je cieľ pre nás vzdialenejší
Alan Watts, budhistický filozof a básnik, ktorý nám chcel teóriou inverzného úsilia sprostredkovať, hovoril, že hoci je v určitých momentoch potrebné vydať zo seba maximum, pri určitých príležitostiach je lepšie sa dištancovať od problému alebo nekonať vôbec nič preto, aby sa niečo stalo.
Watts použil na vysvetlenie aj veľmi príkladnú metaforu: voda skĺzne, keď zovrieme päsť, ale môžeme ju zadržať, keď uvoľníme ruky v tvare misky.
Veriť znamená oddať sa vode. Keď plávaš, nechytáš sa vody, pretože ak by si sa jej chytil, utopil by si sa. Namiesto toho sa uvoľníš a vznášaš sa. Alan Watts
Spomalenie, pozeranie sa na veci premyslenejšie a bez nutnosti investovať do nich energiu môže tiež priniesť pozitívne výsledky. Paradoxne, umenie nič nerobiť vytvorí bez námahy akciu, ktorá nás môže priviesť bližšie k cieľu.
Ak sa nehýbeš, prichádza k tebe motýľ
Rakúsky psychiater Viktor Frankl povedal , že šťastie je ako motýľ. Čím viac ho naháňame, tým viac nám uteká . Ale ak upriamime svoju pozornosť na iné veci, môže prísť a zľahučka sa posadiť na našu ruku. Šťastie podľa neho sleduje rovnakú dynamiku. Prichádza vtedy, keď ho najmenej čakáme.
Wu wei filozofia nás učí, že úsilie a sila vždy neprinášajú očakávané ciele. Naopak, ak to pustíme, a prestaneme reagovať na životné udalosti, až vtedy sa môžu dostaviť pozitívne výsledky.
Kalnú vodu najlepšie vyčistíte tak, že ju necháte na pokoji. - Alan Watts
Podobne aj športovci môžu dosiahnuť špičkový výkon, keď upokoja myseľ, uvoľnia ju od akéhokoľvek tlaku, aby umožnili telu konať samostatne. Nakoniec týmto spôsobom dajú zo seba to najlepšie.
„Nechaj to plávať“, aj to ste už isto počuli, ak vám niečo napriek snahe nevyšlo. A naozaj. Život napokon vyrieši mnohé veci za nás a podľa mojej osobnej skúsenosti oveľa lepšie a príjemnejšie, ako by sme to dokázali svojou snahou.
Zákon obráteného úsilia a rezignácia sú dva odlišné pojmy
Z hore uvedeného sa môže niekomu zdať, že nič nerobiť je to isté ako vzdať sa. Nekonať, ale neznamená, že by sme mali rezignovať a prestať sa snažiť.
Len to robme tak nejako prirodzene, s citom a pokorou, bez znásilňovania a kontroly.
Rezignácia znamená bezmocné vzdávanie sa zoči-voči situácii, ktorú vnímame ako neriešiteľnú. Je to akýsi druh zbabelosti a pesimizmu, kedy už neveríme, že môžeme ešte niečo zlepšiť alebo dosiahnuť. Vedie to často k frustrácii a apatii.
Zákon obráteného úsilia neznamená vzdať sa zmeny alebo snahy dosiahnuť to, po čom túžime , ale skôr pracovať na jej dosiahnutí iným spôsobom: z pokoja, ticha a bez námahy. Uplatnením tohto zákona nestrácame nádej dostať sa tam, kam chceme, len sa vzdávame úsilia a nadmerných ambícií..
Kedy uplatniť tento prístup?
Treba si uvedomiť, tento prístup nie je vhodný za každých okolností. Ideálne je naučiť sa rozoznať kedy vydať zo seba maximum a kedy to nechať tak a nekonať.
Alebo ešte viac... Urobiť krok späť, pričom ustúpiť, opäť neznamená vzdať sa, ale je to schopnosť vedieť do čoho sa oplatí investovať našu energiu a do čoho nie.
Sú určité pomôcky, ktoré nám ukážu ako Nekonať a držať sa späť.
Pozorovanie
Pri ustúpení sa mi skvele osvedčilo pozorovanie situácie z pozície nezaujatého pozorovateľa. Niekedy si situáciu a ľudí v nej dokonca nakreslím a ticho pozorujem, čo sa v tej „scéne“ deje.
Alebo v prírode, keď sa sama túlam známymi miestami pozorujem obraz nejakej situácie a potom to nechám ísť. Odpoveď alebo vyriešenie príde samo.
Intuícia
Počúvaním svojej intuície a dôvera tomu, čo cítim vedie k uvoľneniu snahy niečo tlačiť alebo kontrolovať. Počúvať intuíciu tiež znamená zastavenie sa a vytvorenie pokojného miesta v prírode alebo doma.
Prepustenie
Keď sa vehementne snažíme dosiahnuť nejaký cieľ, zbytočne na niečom lipneme a snažíme sa všetko prehnane kontrolovať. To nás odvádza preč z pohody a pokoja, ktoré potrebujeme, aby sa niečo začalo diať. Preto nelipnime na svojich túžbach, nechajme ich ísť, nech sa prejavia samé.
Meditácia
Je to spôsob alebo cvičenie k tomu, aby sme dospeli k predchádzaním trom pomôckam. Je to dokonalé znázornenie nesnaženia sa a nechať veci nech sa dejú.
Tieto stratégie nie sú všemocné a absolútne, je to len návrh , čo môže fungovať aj vám. Nelipnite na nich preto ako na pravde, namiesto toho sa snažte nájsť svoj vlastný spôsob, ako to dosiahnuť.
Záver
Dnešná doba nás núti k myšlienke, že všetky ciele, o ktorých snívame, sa dajú dosiahnuť len s námahou, avšak zákon obráteného úsilia nám hovorí presný opak: niektoré veci sú dosiahnuté bez toho, aby sme ich museli nútiť.
Niekedy je teda lepšie konať bez námahy a poddať sa pokoju a rytmu udalostí. Je to ako plávať na vode a nechať sa riečnym prúdom odniesť do oceánu. Ide o akciu využívajúcu silu prírody. Harmonizujte sa s prírodou, počúvajte svoju intuíciu, nebráňte sa a pustite všetok odpor, ktorý vám nedovoľuje napredovať s pokojom a dôverou, že život to vyrieši za vás.
S láskou Annka