Blog

Čas bylín

Čas bylín. Relaxačná hudba a Dary našej prírody.

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Dni sa predlžujú a všetko živé, čo rastie zo zeme, naberá na sile, ktorej veľmi pomáha aj slniečko. Toto obdobie je ideálnym časom na zber liečivých bylín.

Slovenské "taiči"

Voľakedy ľudia kosili lúky po zakvitnutí tráv, aby sa mohli vysemeniť a tak neustále obnovovať. Medzi nimi mohli teda súčasne rásť a mohutnieť aj liečivé rastliny, ktoré sa bežne zberali a pomáhali pri prevencii i liečení chorôb. Kosilo sa  ručne, kosami, čím korene rastlín boli minimálne poškodzované.

Okrem toho  kosci vykonávali ladné pohyby vo voňavom dni pri východe slnka, také slovenské "taiči", a zvuk kosy za rannej rosy spolu so spevom vtákov pôsobil ako relaxačná hudba. Ľudia sa kvalitnému senu tešili a boli prírode vďační.

 

Bola poživeň pre domáce zvieratá aj na zimu, či zdravá náplň do strožkov na spanie.  Liečivé rastliny, ktoré stihli do kosby vyrásť, neskôr ľudom zase odovzdávali svoju silu v podobe čajov, záparov, mastí či tinktúr.  So senom a trávami zase dostávali domáce zvieratá aj prirodzené porcie liečiva, čo tiež pomáhalo ich dobrej kondícii.

Dnešná doba je iná.

Mnohým ľudom vadí už tráva vysoká desať centimetrov. Bylinky nemajú šancu vyrásť a vďaka za tento dar sa u nich stráca v nedohľadne. Kosačky porast nesekajú, ale drvia, čím sa rastlinky poškodzujú. Následne sa táto hmota nedostane väčšinou ani na kompost, kde je nenahraditeľnou zložkou, ale je na ťarchu a z veľa záhrad potom stúpa hustý dym z pálenia čerstvo pokosenej trávy, často zahaľujúci celú dedinu.

Akoby sa u veľa ľudí strácal cit pre prírodu a uvedomenie si, čo všetko nám poskytuje. Vďaka nej žijeme, zároveň nám lieči  a regeneruje telo aj ducha, sme jej súčasťou, nie niečo viac. Skúsme si uvedomiť dary, ktoré z  prírody dostávame a súčasne sa k nej začnime správať šetrne.

Príkladom pre všetkých môžu byť trebárs naše žienky z  Červeného kríža. Každoročne sa venujú zberu liečivých rastlín a zároveň tomu priúčajú aj deti z našej školy. Tak je šanca, že znalosť liečivých rastlín bude odovzdávaná aj ďalším generáciám.

 

 

Zbiera sa väčšinou známy ľubovník, repík, materina dúška, žihľava. Chcem trochu upriamiť pozornosť aj na iné bylinky z našich lúk a záhrad o ktorých liečivých účinkoch veľa ľudí ani netuší.

Ďatelina lúčna, ktorú spomína už sv. Hildegarda  pomáha pri čistení krvi, trávení, menopauze, liečbe žalúdočných vredov, kašli, a odporúča sa diabetikom. Z čerstvých aj sušených kvetov je výborný čaj a mladé lístky sa môžu pridávať do šalátov, polievok a omáčok.

Neodporúča sa neustála konzumácia.

 

 

Rebríček obyčajný je veľmi vzácna bylina, ktorá pomáha snáď na všetko.

Je vynikajúcou ženskou bylinou, pri nepravidelnej bolestivej menštruácii, či klimaktériu  je dobré piť 3 x denne čaj. Na jednu šálku použijeme 2 čajové lyžičky, lúhujeme 5 minút.

Je výborný aj na trávenie, naparovanie dýchacích ciest, migrény, či na hojenie rán. Tu použite 4 čajové lyžičky na dva deci vody. Robím z neho tiež tinktúru ochutenú medom.

 

 

Slez nebadaný (jeho plody, chlebík, sme ako deti jedávali) je vynikajúcim prostriedkom na obranyschopnosť organizmu, lieči zápaly tráviaceho ústrojenstva, horných dýchacích ciest, rozpúšťa hlieny.

Niektorí liečitelia ho používajú na podporu liečenia rakoviny hrtana. Zbiera sa kvitnúca rastlinka, z ktorej varíme čaj. Jednu lyžičku lúhujeme v deci vody 10 minút.

Jemnučkými krásnymi kvetmi zase môžeme ozdobiť šalát.

 

 

Fialka roľná ( ľudovo sirôtka)  v podobe čajov je vynikajúca pri chorobách dýchacích ciest a pri liečbe detských ekzémov.

Zbiera sa kvitnúca vňať. Okrem sušenia používam kvietky do šalátov alebo ich macerujem v našom domácom jablčnom octe. Ten dostane výbornú korenistú chuť, ktorá obohacuje rôzne šaláty.

 

Možno nás pri zberaní a spracovaní byliniek poteší nejaký náš vlastný rituál. V tejto súvislosti zmienim napr. zber liečivých bylín v deň, ktorý je opradený legendami a tajomnom, a to na Svätého Jána.

Ja sama sa snažím v závislosti od počasia, tento rituál dodržiavať. Možno sa usmejete, a tak zacitujem vetu, ktorú som našla niekde na internete: 

A človek skôr tuší, než vie, že keď Príroda hovorí, smrteľníkom náleží mlčať.

Ako som písala vyššie, buďme vďační za to, čo nám rastlinky poskytujú. Pri ich zbere sa pokúsme vnímať ich silu a krásu a zbierajme také množstvo, aby z nich zostalo nielen pre ostatných zberačov, ale aj pre vlastnú obnovu byliniek.

Ľudmila Hoffmanová

 

 

 

 
 

Trend Pre Ženy

RADOSŤ je naším TRENDOM.

Osobný rozvoj, zdravie, informácie a vzájomná pomoc pre chvíle radosti aj nepohody.

Produkty pre zdravie a krásu ženy 

 

 

Najnovšie články

©2024 Trend pre ženy. Všetky práva vyhradené. Dizajn od AnKa

Hľadať