Vianoce, jedny z najkrajších a najmagickejších sviatkov roka. Hypermarkety, s výraznou pomocou reklám, sa dlhodobo snažia o likvidáciu tejto magickosti a mnohí im k tomu istou mierou pomáhame. Ale...posvätná sila Vianoc je v nás.
Už od októbra na nás z každej strany útočia ponuky "najvhodnejších" darčekov a pochutín. A my sa do toho víru komerčných lákadiel veľakrát necháme vtiahnuť. Ani nevieme ako.
Vystresovaní, ubehaní, nervózni chceme pripraviť pohodové sviatky. Akoby najdôležitejšie zo všetkého bolo, mať pod stromčekom čo najviac darčekov, od jedla sa prehýbajúce stoly, umyté okná a vyleštený celý byt. A tak sa stáva, že pred Vianocami na seba v tom zhone vrčíme, len aby v ten jeden deň v roku bola pohoda podľa našich predstáv. Po sviatkoch zase končíme pri sóde bikarbóne a žlčníkovom záchvate.
Už v predkresťanskom období mali Vianoce pre človeka nesmierne čaro a hlboký duchovný význam. Úzke spojenie s univerzom ľudia ctili a svätili od nepamäti. K pôvodným pohanským slávnostiam sa pridali antické a napokon aj kresťanské. Spotrebná kultúra však viac či menej prekrýva autentickosť týchto sviatkov.
Počas vianočného obdobia nastáva slnovrat, znovu sa začínajú predlžovať dni, vracia sa slnko, čo znamená návrat svetla a stieranie rozdielov. Tento jav je od nepamäti sprevádzaný presvedčením, že ako sa človek počas tohto sviatku správa, tak si ovplyvní celý nasledujúci rok. Podľa mňa nie je náhoda, že sa v dňoch návratu svetla narodil Ježiš Kristus. Stotožňujem s názorom Jožka Bednárika, ktorý na otázku, čo pre neho znamená Ježiš, odpovedal : "Návod ako žiť".
Pravdivo, priamo, poctivo, každý deň, každú minútu v láske. Vedome. Krok za krokom.
Čo tak skúsiť spomaliť a začať si pri nákupoch uvedomovať, či len nesadáme na lep prílišnému konzumu, či sme schopní zjesť všetky potraviny, ktoré by sme radi nakúpili, či už nepadáme únavou z upratovania. Ak si oživíte spomienky na príjemné chvíle, koľko z nich je spojených len s hmotným uspokojením?
Sila Vianoc
Čo tak skúsiť žiť naplno lásku k blížnemu svojmu? Kto je "môj blížny"? Všetko a každý, vrátane seba samého.
Čo sa tak pokúsiť mať rád aj vlastné telo a zároveň aj stravou pomôcť ku zlepšeniu zdravia svojich blizkych? Na začiatok aspoň malými úpravami tradičných jedál.
My do kapustnice dávame vlastnú kyslú kapustu. Testami sa zistilo, že väčšina kyslej kapusty z hypermarketov nie je klasicky kvasená a navyše sa v nej nachádzajú chemické konzervanty. Biely chlieb sme už pre rokmi nahradili doma pečeným, liečivým kváskovým chlebíkom bez droždia.
Hlavné jedlo na Vianoce
Aj hlavné jedlo si vieme nenápadne upraviť bez zmeny chuti, na ktorú sme zvyknutí. Do šalátu vyrábame vlastnú majonézu bez vajec. Stačí uvariť červenú šošovicu, rozmixovať a počas mixovania pomaly pridávať kvalitný olej. Hotovo, už len dochutiť soľou a citrónom.
Pri problémoch so zvýšeným cholesterolom sa môžu zo šalátu vajíčka úplne vylúčiť a posoliť ho čiernou himalájskou soľou, je v nej síra a šalát chutí po vajíčkach. Ak sa neviete vzdať vyprážania, skúste obalenú rybu alebo mäso vyprážať v rúre na plechu, v troche rozhorúčeného oleja.
Vianočné koláče
V koláčoch a dezertoch nahrádzam bielu múku prevažne celozrnou špaldovou. Môžete vyskúšať aj múky bezlepkové ( pohánkovú, ryžovú, kukuričnú, cícerovú atď.). Biely cukor nahraďte prírodným hnedým, či inou alternatívou napr. medom, či trstinovou melasou, ktorá obsahuje veľa dôležitých látok pre ľudský organizmus.
Ovocný cukor je vhodný aj pre diabetikov (v obmedzenom množstve), ako aj výmena kakaa za karob, ktorým regulujeme hladinu inzulínu.
Ak má niekto záujem o viac informácií, veľmi rada poradím, ľahko ma v Katarínskej Hute, či na FB nájdete a vďačne sa podelím s kváskom, či receptami aj na bezlepkové či kváskové pečenie.
Spoznávajme sami seba, majme radi seba aj iných ľudí a celkovo svet, ktorý nás obklopuje a deľme sa s ostatnými o to, čo je v nás najlepšie.
Prajem láskou naplnené dni Vianočné ale aj dni všedné, z ktorých si my sami môžeme vytvoriť sviatok.
Ľudmila Hoffmanová