Život je neustále striedanie dobrých a zlých situácií. Ťažké časy sú dni alebo aj celé mesiace, keď sa cítime mizerne. Všetko vidíme čierne, nič sa nám nedarí a sme presvedčení, že svet je k nám nespravodlivý.
Akoby sme uviazli v začarovanom kruhu neustáleho utrpenia. Smútok, depresia, neistota a strach sa stávajú našim každodenným spoločníkom.
Negatívne myšlienky prehlbujú a udržujú neistotu a strach, vedú k negatívnemu postoju a odtiaľ je len krôčik k zúfalstvu a beznádeji.
Budhisti hovoria, že žijeme v tzv. „ sansáre “, keď ľudský život sprevádza utrpenie, ktoré pramení z nepochopenia podstaty vecí. Kým sme v sansáre, nachádzame sa pod vplyvom ilúzií , negatívnej mysle a prežívame utrpenie. Vyslobodiť nás môže (podľa budhizmu) meditácia, askéza a duchovné prebudenie.
Život je mechanicky otáčajúce sa koleso so stále opakujúcimi sa príjemnými a nepríjemnými okolnosťami. "Toto koleso nemôžeme zastaviť. Dobré a zlé okolnosti vždy prichádzajú mechanicky. My môžeme len zmeniť svoj postoj k životným udalostiam. - Samael Aun Weor
Utrpenie je teda súčasťou nášho života a čelia mu ľudia po celom svete. Jednoducho patrí k životu a popierať to, nemá zmysel. V konečnom dôsledku, sú to najmä obtiažne situácie, prostredníctvom ktorých rastieme a stávame sa silnejšími a odolnejšími.
Napriek tomu, vždy máme na výber minimálne to, kam zameriame svoju pozornosť. Môžeme sa zamerať na všetko negatívne, a cítiť sa ako obeť okolností, alebo si namiesto toho zvoliť iný uhol pohľadu a prevziať zodpovednosť za svoje osobné šťastie.
Tajomstvom, ako prejsť týmto obdobím, je zostať napriek všetkému optimistický a dôverovať životu. Nastaviť našu myseľ do modulu, kde nie je miesto pre strach, pochybnosti a seba ľútosť, je to najdôležitejšie, čo môžeme pre seba urobiť.
Ak je človek nespokojný so svojím stavom, môže ho zmeniť dvoma spôsobmi. Buď zmení podmienky svojho života, alebo svoj duševný postoj. Prvé nie je vždy možné, to druhé je možné vždy. — Ralph Waldo Emerson
Existuje niekoľko pomôcok ktoré si potrebujeme vtedy osvojiť. Naštartujú pozitívne myslenie, zlepšia emocionálny stav a obnovia schopnosť prekonať výzvu, ktorej čelíme.
Všetko sa raz skončí
....alebo nič netrvá večne, ako hovorila moja mama. Dobré aj zlé veci sa v určitom čase dejú a potom končia. Je pravda, že keď sa nachádzame v „module prežitia“, máme pocit, že to trvá príliš dlho a že sa to nikdy neskončí.
Pravda, je však taká, že „po každej búrke zas vyjde slnko“. Skrátka ani v prírode nie je nič stále, všetko sa pohybuje a strieda v určitých cykloch, ako príliv a odliv. Náš život je podobný, dobré veci sa striedajú s tými menej dobrými.
Možno to chce od nás nejaký neobvyklý krok, alebo naopak trpezlivosť a dôveru, aby sme ľahšie prešli týmto obdobím. Život nás proste učí, ako sa popasovať so situáciami a najmä s tými, čo sa opakujú. Aby sme ich nakoniec zvládli a poučili sa.
Mne sa v tých najťažších časoch osvedčilo, okrem trpezlivosti, nechať veci plávať a pomohol mi aj tento „ťahák“ .
Pripomeňme si prekážky, ktoré sme v minulosti zvládli
Ak sa obzrieme späť, uvidíme, že sme v živote zvládli kopec vecí, prekážok aj nástrah. Pripomeňme si všetko, čo sme dokázali, od tých najmenších vecí až po veľké výzvy, ktoré máme úspešne za sebou. Zlepší to naše sebavedomie a eliminuje pocit bezmocnosti.
Pomôže to otvoriť našu myseľ novým myšlienkam, nakopnúť sa pozitívnym smerom a zabráni pochybnostiam. Spomenúť si na minulé úspechy je dobrá motivácia k nejakému ďalšiemu kroku alebo postupu, ktorý nás doteraz nenapadol.
Uvedomenie si svojich silných stránok
V zúfalstve často zabúdame na svoje dobré a silné stránky, vidíme len nedostatky a vlastnú neschopnosť. Ale toto je len jedna časť pravdy, všetci sme zažili časy, keď sme sa cítili silnými a zažívali úspech.
Asi to bude zo začiatku ťažké, ale aj tu pomôže zámer a to, čo chceme vidieť.
Kľudne si zoberme papier a pokúsme sa spísať svoje dary a silné stránky. Určite ich nájdeme dosť a pomôžu nám zmeniť postoj k sebe a k situácii. To je presne to, čo nám dodá dôveru a vnútornú rovnováhu.
Stáva sa to každému
Často si myslíme, že ťažkosti prežívame len my, že všetci naokolo to majú ľahšie a že všetko je proti nám. Nepohrávajme sa dlho s myšlienkami typu „ prečo práve ja“, či „to sa môže stať len mne“, vrhne nás to do pocitov sebaľútosti a ešte väčšej úzkosti.
Vezmime zdravý rozum do hrsti a uvedomme si, že to nie je pravda. Nikto nemá patent na život bez problémov a ťažkostí. Pamätajme si, že čokoľvek sa nám stane, sa v tej istej alebo v podobnej forme, stáva aj druhým.
Je to proces učenia
Vo svete osobného rozvoja sa často hovorí, že neexistuje žiadna chyba, iba spätná väzba. Keď však prechádzame ťažkými obdobím, máme tendenciu na to zabudnúť. Vnímame zlyhanie ako ukazovateľ, že nie sme na správnej ceste. Uvedomme si, že nie je nič lepšie než vlastná skúsenosť, ktorá nás v istom okamihu posunie správnym smerom.
Ťažkosti sú súčasťou procesu učenia a v momente, keď sa človek prestane učiť, prestáva skutočne žiť a začína len existovať.
Životná múdrosť a učenie pochádza z našich pokusov a omylov. Keď veci nie sú také, ako si prajeme, najlepšia vec, ktorú môžeme urobiť, je pokúsiť sa pochopiť, prečo sa to deje, a poučiť sa zo skúseností.
V procese tohto učenia sa nakoniec naučíme „ustáť„ nepríjemné situácie, postupne budeme vnútorne silnejší a odolnejší, voči vonkajším vplyvom a situáciám.
Svet, aký sme vytvorili, je výsledkom nášho myslenia. Nezmeníme ho, pokým nezmeníme spôsob, akým myslíme. - Albert Einstein
Vždy môžeme požiadať o pomoc
Osobne som presvedčená, že v podstate sme na všetko sami. Za svoj život a to, čo sa nám v ňom deje, nesieme plnú zodpovednosť a je len na nás, čo s tým urobíme.
Na druhej strane, vždy je tu niekto alebo niečo, čo nám môže pomôcť s našim trápením. Možno si myslíme, že požiadať o pomoc je znakom slabosti a zlyhania, ale nie je to tak.
Vyhľadajme pomoc odborníka, kouča alebo človeka na ktorého sa môžeme spoľahnúť. Niekedy stačí, ak si uvedomíme, že títo ľudia sú k dispozícii a v prípade najhoršieho pomôžu.
Z každej situácie existuje cesta von, treba len „zatlačiť“ na správne dvere a požiadať.
Čo mi pomohlo? Kurzy a štúdium rôznych učení a metód osobného rozvoja, psychológia... Zo všetkých najmä rodinné konštelácie s Jožkom Kurucárom, Integrálna Zdravoveda a Rozbor životného potenciálu od Ferka Nagya., Nassim Haramein a jeho kvantová fyzika, Richard Rudd a jeho Gene Keys.
Vždy máme v živote veci, za ktoré môžeme byť vďační
Vďačnosť je ďalší skvelý spôsob, ktorý nás výrazne posunie vpred a dokáže zmeniť pochmúrne myšlienky. Nech sa nám v živote čokoľvek deje, vždy je v ňom dôvod na radosť a vďačnosť.
Možno máme problémy vo vzťahu, ale máme prácu, ktorá nás baví. Možno sme bez práce, ale sme zdraví. Možno máme zdravotné problémy, ale máme milujúcu rodinu a priateľov.
Existuje aj veľa obyčajných vecí, ktoré sú okolo nás, stačí otvoriť oči: východ slnka, šálka kávy, prechádzka lesom, úsmev detí, inšpiratívne Príbehy ,...
Zo začiatku pomáha zapisovať si každý deň, za čo sme vďační, neskôr získame prax a nezaberie nám takmer žiaden čas.
Vďačnosť má mnohé benefity, zlepšuje fyzické aj psychické zdravie, otvára dvere k novým vzťahom, zlepšuje sebaúctu, zvyšuje empatiu a duševnú silu.
Ešte jedna myšlienka
Ak vám naozaj nič nefunguje a nepomáha, začnite pomáhať druhým, len tak, nezištne a bez žiadneho očakávania, čo sa vám vráti späť. Možno si myslíte, že pomáhať druhým, keď sami potrebujete pomoc, je nezmysel. Ale nie je to tak. Je to najlepší spôsob ako zabudnúť na vlastné problémy.
Pred 5 rokmi mi zomrela mama aj sestra v priebehu pár dní, ukončila som dlhodobý vzťah, riešila ťažkú situáciu vo firme a zároveň som sa sťahovala do iného bytu. Život sa mi zdal beznádejný a bez šance niečo zmeniť.
Vtedy som stretla výnimočného človeka , ktorý bol na tom oveľa horšie a predsa mal vždy úsmev na tvári. Začala som ho navštevovať, mysliac, že mu pomáham, pritom najviac pomohol on mne. Naučil ma, že aj v tej najhoršej situácii je dôvod na úsmev.
Záver
Bez ohľadu na to, čím práve prechádzate, život je krásny a vždy je šanca na zmenu aj dôvod na radosť.
„Milovať život sa môžeme naučiť len prostredníctvom utrpenia.“ — Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Porozmýšľajte o horeuvedených myšlienkach a vždy, keď sa objaví smútok alebo pochybnosti, spomeňte si na ne. Mnohé a hlavné nové veci, potrebujú určitú prax, aby sa nám dostali „pod kožu“.
Neskôr si všimnete, že vaše myslenie sa začne posúvať, budete viac pozitívni a budete sa cítiť oveľa lepšie. A akonáhle sa ocitnete na správnej „vlne“ a v lepšom emocionálnom stave, nebude trvať dlho a prídete na spôsob, ako prekonať ťažkú situáciu, v ktorej sa práve nachádzate. A dobré veci začnú prichádzať....
Všetko začína myslením. Veľa šťastia!
S láskou Annka