Rozhodnosť prináša hlbokú relaxáciu tela. Kľúčom k tomuto daru je naučiť sa hospodáriť so svojimi fyzickými silami a svojou vôľou. Vždy keď prekračujeme svoje hranice, dostaví sa vyčerpanosť. Skrátka pokiaľ naše činy nevychádzajú z pravého zdroja, ale sú vynucované, naša energie sa vyčerpáva.
A keďže tento aspekt nášho genetického nastavenia súvisí i s trávením, prichádza vyčerpanosť, ako dôsledok neefektívnej premeny energie získanej zo stravy a tekutín. Ak teda netrávime efektívne to, čo zjeme, musí naše telo siahnuť do neobnoviteľných zásob. Neznamená to, že nedostatočne jeme, ale že nevyužívame energiu zo stravy efektívne.
Rovnako tak totiž hospodárime so svojimi jemnejšími silami a svojím potenciálom. Buď používame silu vôle bez adekvátnej podpory z okolia, čo so sebou nakoniec nesie aj pocit osamelosti, ktorý prichádza, keď sa človek izoluje od ostatných a odmieta pomoc a podporu, či dokonca kope do tých, ktorí mu ponúkajú pomocnú ruku.
Neexistuje žiaden skutočný problém, ktorý by od nás vyžadoval nejaký pohyb. Vyslobodenie musíme hľadať vo svojom vnútri, pretože každý človek si vytvára svoje vlastné väzenie. -Sir Edwin Arnold
Tento druh osamelosti nie je väčšinou viditeľný navonok, pretože títo ľudia vypadajú ako veľmi silní a nezávislí; v skutočnosti sú však na nevedomej úrovni slabí a osamelí. Na druhom konci spektra človek dovoľuje svoje vyčerpanie tým, že umožňuje ostatným využívať jeho slabú vôľu a podlieha tak neustálemu kompromisu.
Sila vôle použitá nesprávnym smerom sa stáva nútenou silou. Aj keď človek náhodou dosiahne toho, čo chce, následky na fyzickom tele sú devastujúce a nezvrátiteľné. Pokiaľ niekto násilím tlačí svoj život preč od jeho prirodzeného smeru, objavia sa problémy s trávením a žalúdkom. A keďže energia získaná z jedla nie je riadne premenená na telesnú energiu, zvýšená hladina žalúdočných kyselín môže viest k rade závažných problémov.
Nevhodné používanie vôle takisto nesmierne zaťažuje ľadviny a nadľadvinky, ktoré musia vynakladať množstvo energie na to, aby sme si udržali svoj život v opačnom smere voči vesmírnemu prúdu. Výsledkom je v dlhodobom horizonte predčasné starnutie, choroba a vyčerpanosť. Tento fenomén považujeme v dnešnej dobe za normálny stav.
Ak si však začneme uvedomovať, v akých prípadoch sme vyčerpaní, čo tomuto stavu predchádza a čím si ho spôsobujeme, sme na dobrej ceste zo začarovaného kruhu von.
Rozhodnosť sa totiž viaže k našej schopnosti nastaviť si zdravé hranice. Hospodáriť so svojimi silami znamená, že dokážeme rozpoznať hranice, keď si potrebujeme svoje sily ušetriť a dokážeme povedať „nie”. Toto je zdravé použitie vôle - vedie k tomu, aby nás ochránila pred vyčerpaním.
Svet, ktorý sme si vytvorili, nás totiž väčšinou núti vynakladať silu vôle za hranice toho, čo je pohodlné a prirodzené. Kľúčom je nájdenie rovnováhy medzi službou ostatným a vlastným potešením.
Povedať NIE správnej veci prináša rovnaké množstvo energie ako povedať ÁNO, a niekedy dokonca viac. Znamená to byť pevne zakorenený.
Rozhodnosť vnáša do života rovnováhu tým, že nám pripomína skutočnú silu samoty, ktorú môžeme využiť sami pre seba, pre svoju vlastnú chvíľku a regeneráciu. Všetci potrebujeme odpočinok, ale ešte viac potrebujeme uvoľnenie.
Odpočinok regeneruje fyzické telo, uvoľnenie umožňuje regeneráciu nášho ducha. Pokiaľ sa naplno uvoľníme, podporujeme nielen svoje fyzické, ale i mentálne a emočné zdravie.
Dokážete sa na chvíľu zastaviť a nič nerobiť?
Dokážete povedať „NIE“ , keď to potrebujete? Alebo sa často prepínate, pretože ...
K čomu používate svoju vôľu?
Ako regenerujete svoje telo? Ako svoju myseľ? Čo pomáha vášmu emočnému uvoľneniu?
AnKa
P.S. Keď som hľadala obrázky k tomuto článku, vo fotobankách prevažovali fotografie vyčerpaných mužov. Nechcem tým povedať, že muži nemôžu byť unavení, ale skôr ma napadlo, že ženy sa hrajú na silnejšie a často idú do krajnosti, bez toho aby dali o tom vedieť alebo povedali rozhodné „NIE“.
Spracované podľa Richard Rudd - Gene Keys