Nórsko je krajina s neskutočne krásnou prírodou, plná ľadovcových údolí, nádherných fjordov a žulových masívov, z ktorých stekajú vodopády. Rovnako vás očarí aj krása a malebnosť typických škandinávskych domčekov. Prídete raz a túto severskú krajinu si zamilujete navždy.
Nórsko
Prvý krát som Nórsko navštívila pred 4 rokmi. Syn býval vtedy na ostrove Stord, odkiaľ sme robili výlety na neuveriteľné miesta. Čarovná nórska príroda a príjemná atmosféra s mojimi deťmi mi nadlho utkveli v pamäti. Odniesla som si nezabudnuteľné zážitky a spomienky.
Čím krajšia a bohatšia je spomienka, tým ťažšia je rozlúčka. Ale vďačnosť premení trýzeň spomienky na tichú radosť
Jednu výnimočnú spomienku mám na Preikestolen (názov sa dá voľne preložiť ako kazateľnica), ktorý mi učaroval svojimi dych berúcimi výhľadmi ako aj farebnými dúhami, ktoré vtedy vystriedali počiatočný dážď a hmlu.
Skalný masív Preikestolen
300-tisíc turistov si ročne vychutnáva neuveriteľný výhľad z tejto naj-navštevovanejšej nórskej atrakcie. Ja som si to s deťmi tiež užila.
Mali sme veľké šťastie, že sme tam boli koncom septembra a na skale sa v tom období netlačili davy ľudí. Mohli sme si v kľude urobiť nezabudnuteľné spomienkové fotografie.
Preikestolen bol len náš
Pri návštevách Nórska nesmieme zabudnúť, že je tu chladnejšie počasie. Striedanie daždivých a slnečných dní je pre túto škandinávsku krajinu typické a treba sa naň pripraviť. Je dobré zvážiť každý kus oblečenia ešte pred cestou a nezabudnúť hlavne na nepremokavé bundy, či pršiplášť.
Na druhej strane má premenlivé počasie aj svoje výhody, napr. je celkom fajn, keď sa po teplom dni príjemne ochladí. Hlavne, aby nebolo daždivých dní príliš veľa. Našťastie, nám počasie celkom prialo a my sme mohli uskutočniť svoje plánované akcie.
Neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie
Bergen
Tentoraz sme bývali u syna v meste Bergen ležiacom medzi "siedmimi horami" , tak sa volá skupina hôr známych ako De syv fjell . Nachádza sa v kraji Hordaland na juhozápadnom pobreží. Vďaka svojej výbornej polohe je často označovaný ako vstupná brána do krajiny fjordov.
Jednou z hlavných atrakcií Bergenu a Nórska je najstaršia štvrť Bryggen so svojimi typickými hanzovnými domčekmi. Boli spustošené mnohými požiarmi a opäť postavené po veľkom požiari v roku 1702 a od roku 1979 sú zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Bryggen najstaršia a najznámejšia štvrť v Bergene
Prvý deň som hneď ráno vyštartovala z domu, že sa prebehnem aspoň po okolí, lebo neskôr malo pršať. Niekde v diaľke som z kopca zahliadla krásny zámok, tak som si k nemu namierila. Brána vyzerala zamknutá, ale miestny cyklista mi ju ochotne otvoril a vysvetlil, že zámocký park a jeho okolie je všetkým návštevníkom dostupné.
Doma som zistila, že to bola Bergenská kráľovská rezidencia, Gamlehaugen, ktorá patrí k najčarovnejším sídlam nórskeho kráľa. Súčasťou areálu je aj časť fjordu, vďaka čomu je to veľmi obľúbené miesto na oddych pre verejnosť. V lete si tam môžete zaplávať, na jar a počas jesene je to ideálne miesto pre prechádzky alebo na menšie pikniky.
Okolie zámku pôsobilo čisto a sviežo, park bol krásny, upravený a všade kvitli nádherné farebné kvety. Ani sa mi odtiaľ nechcelo odísť.
Bergenská kráľovská rezidencia, Gamlehaugen
Voss
Druhý deň bolo oblačno, tak sme hneď po raňajkách nasadli do auta, aby sme navštívili viaceré plánované miesta a vyhliadky.
Sú dosť od seba vzdialené a jazdí sa po úzkych cestách, mimo diaľnice a cez tunely, ktorých je tu neúrekom. Maximálne povolená rýchlosť je tu 80km/h, takže treba počítať, že to potrvá dlhšie ako sme zvyknutí.
Vybrali sme sa smerom na Voss , mestečko, ktoré sa teší vďaka svojej adrenalínovej povesti veľkej obľube. Práve v tomto meste sa koná najväčší festival adrenalínových športov, známy pod pojmom Extremesportveko.
Voss brána k fjordom a domov festivalu adrenalínových outdoorových športov
Niekde v týchto miestach sme prešli okolo škaredej havárie, ktorá sa stala niekoľko minút pred nami. Vodič zrejme zaspal a čelne sa zrazil s ďalšími dvoma autami. Museli sme sa otočiť a obísť miesto nešťastia, ktoré sme na chvíľu zvrchu uvideli. Chvíľu sme ten pohľad museli "stráviť", uvedomujúc si, že život je naozaj náhoda, nikdy nevieš, čo ti prinesie. Mohli sme to byť aj my...
Prvé zastavenie po ceste bolo pri veľkom a krásnom vodopáde Skjervsfossen (150m).
Skjervefossen odpočívadlo
Môžeme ho pozorovať na vyššie položenom odpočívadle alebo ešte lepšie z "dolného" parkoviska. Na odpočívadle treba navštíviť toaletu, ktorá je naozaj nezvyčajná.
Prekvapivé toalety na parkovisku pri vodopáde Skjervefossen
Z parkoviska vedie pekná cesta pozdĺž vodopádu k jeho spodnej časti. Cesta je vhodná pre deti a je zabezpečená oplotením. Najlepší a najkrajší výhľad je zo spodnej časti vodopádu. Treba si však dať pozor na vodu, ktorá strieka z vodopádu, čím ste bližšie, tým väčšia sprcha vás čaká. Niektorí turisti odchádzajú celkom zmáčaní.
Skjervsfossen kaskádový vodopád
Druhou zastávkou bol ďalší čarovný vodopád, Tvindenfossen.
Voda z vodopádu má povesť omladenia a oživenia sexuálnej potencie. Vďaka tomu sa stala jednou z najdôležitejších prírodných turistických atrakcií v západnom Nórsku s až 200 000 turistami ročne z USA, Japonska a Ruska, ktorí si touto "zázračnou" vodou plnia prinesené nádoby.
Tvindenfossen so svojou zázračnou vodou
Potom sme už mierili na Stegastein. Je to vyhliadková plošina nad fjordom a mestečkom Aurland a ponúka nádherný výhľad z výšky 650 m.
Vyhliadka Stegastein
Dostali sme k nej po úzkej a kľukatej ceste Aurlandsfjellet, ktorá patrí k najkrajším v Nórsku. Nazýva sa aj „snežná cesta“ a spája Aurland a Laerdalsoyri. Tieto dediny už dnes spája aj najdlhší tunel na svete s dĺžkou 24,5 km a môžete tak podniknúť zaujímavú okružnú jazdu snežnou cestou tam a cez tunel späť.
Mestečko Aurland
Na krátko sme sa zastavili aj vo Flåm, malej dedinke s necelými 400 obyvateľmi, ktorá je napriek tomu vyhľadávaným turistickým cieľom aj obľúbeným prístaviskom výletných lodí. Nádherná dedinka je učupená na vnútornom konci 29 kilometrov dlhého Aurlandsfjordu a pôsobí neuveriteľne pokojným dojmom.
Flåm, dedinka v údolí Flåmsdalen
Stačí sa prejsť po nádhernom okolí, pozrieť si turistický vláčik, ktorý je tu pre návštevníkov pripravený a ponúka jazdu s pohľadmi na farebné scenérie. Alebo sa len tak zastaviť a nasávať atmosféru tohto čarovného miesta.
Stará železničná stanica vo Flåm
Dobrý pocit a nádherné obrazy Nórskej prírody nás sprevádzali počas celej cesty domov. Keďže je tu dlho svetlo, večer som ešte na chvíľu vybehla na neďaleké jazero a urobila pár záberov aj z tohto čarovného miesta.
Jazierko v Bergene
Zistila som, že ráno behať je oveľa ľahšie lebo sme plní sily a ranná energia vás poháňa akoby sama. Večer je krajší, ak sa prejdeme v peknom prostredí, ktorých je dosť nielen v ďalekom Nórsku, ale aj v našom malebnom Slovensku.
V roku 2017 sa stalo Nórsko najšťastnejšou krajinou sveta a drží sa stále medzi prvými krajinami (8.miesto v roku 2021) . Niečo na tom bude, lebo mám dlhodobý pocit akoby som sa tým šťastím nakazila.
Týmto končím prvú časť putovania čarovnými miestami Nórska. V 2. časti vám ukážem cestu na jednu z najkrajších túr v Hardanger - Oksen, vyhliadku Lovstakken a rozlúčim sa prechádzkou mestom Bergen.
Annka