Povedať NIE je niekedy ťažšie ako súhlasiť. Bojíme sa odmietnutí, pretože nechceme sklamať druhých alebo byť vnímaní ako nevďační. Schopnosť povedať NIE súvisí s našou autenticitou.
Keď hovoríme na všetko ÁNO, riskujeme, že stratíme samých seba. Naše dni sa zaplnia úlohami a záväzkami, ktoré nás vyčerpávajú, namiesto toho, aby sme ich venovali tomu, čo je pre nás naozaj dôležité.
Autentickosť znamená žiť v súlade so svojimi hodnotami, pocitmi a potrebami. Ak chceme byť pravdiví k sebe, musíme si dovoliť stanoviť hranice a odmietnuť to, čo s nami neladí.
Naše NIE patrí žiadosti a nie človeku, ktorý niečo od nás žiada. Môžeme niekomu poďakovať za to, že na nás myslel a oslovil nás so žiadosťou, a napriek tomu povieme NIE. Nie je to neúctivosť ani neochota. O čo teda ide?
Povedať NIE znamená:
Rešpektovať seba samého a byť úprimní v tom, čo môžeme a chceme urobiť. Dávame tým okoliu možnosť vidieť našu pravú tvár, napokon skutočné vzťahy stoja na dôvere a úprimnosti, nie na predstieraní.
Tým, že povieme NIE, hovoríme svetu: "Aj na mne záleží." My si vyberáme do čoho dáme svoju energiu. Rozhodujeme sami za seba, namiesto toho, aby sme nechali ostatných rozhodovať za nás.
Čo získame ?
Čas
Povedať NIE znamená chrániť svoj čas a energiu. Zrazu máme viac času. Čas na odpočinok, koníčky a veci, na ktorých nám skutočne záleží. Preberáme kontrolu nad svojím životom, namiesto toho, aby nám rozvrh diktovali iní. Je to príjemné lebo naraz vidíme jasnejšie veci, ktoré nám prinášajú radosť a naplnenie.
Rozdiel medzi úspešnými ľuďmi a skutočne úspešnými ľuďmi je v tom, že skutočne úspešní ľudia hovoria ‘nie’ takmer všetkému." Warren Buffett
Sloboda
Slovko NIE nám prináša slobodu, oslobodzuje nás od zbytočných záväzkov, ktoré nám už neslúžia. Učili nás, aby sme pomáhali druhým, že povedať nie môže byť neslušné alebo bezohľadné. Ale vieme, čo je pomoc?
Minule som pozerala video Maroša Vagu ( psychológ inšpirovaný učením amazonských a andských indiánskych šamanov) , ktorý zaujímavo vysvetľuje mnohé veci okolo nás. O pomoci hovorí: "Často si myslíme, že musíme pomáhať, ale opak je pravdou.
Našou prvoradou úlohou je byť upriamení na seba, stať sa svojou najlepšou verziou a tým inšpirovať druhých. Tomu sa hovorí Zdravá pomoc."
Preto sa vždy najskôr postarajme o seba a bez výčitiek, nech to znie akokoľvek sebecky. Sloboda spočíva v tom, že hovoríme „áno“ len vtedy, ak máme na to čas, energiu a záujem.
Psychická pohoda
Odmietnutie nás môže zachrániť pred stresom a vyhorením. Potrebujeme si uvedomiť, že nemusíme byť naraz všade , ani si neustále pýtať potvrdenie od druhých.
Je to životne dôležitá zručnosť pri udržiavaní rovnováhy a zdravých vzťahov. Namiesto toho sa naučíme dôverovať sami sebe a uznáme svoju vlastnú hodnotu.
Hranice
Sila slova NIE je aj o stanovení hraníc. Hranice chránia naše vzťahy. Druhí postupom času spoznajú naše limity a nebudú ich prekračovať. Naučíme sa dôverovať sami sebe a uznáme svoju vlastnú hodnotu.
Rovnováha medzi ÁNO a NIE
Samozrejme, život nie je len o slovíčku NIE. Dôležitá je rovnováha. Niekedy je správne povedať ÁNO:
-
Keď nás niečo skutočne zaujme.
-
Keď cítime, že je potrebné pomôcť.
-
Keď to podporuje náš rast a hodnoty.
Pri každom rozhodovaní sa spýtajme sami seba:
"Je to v súlade s mojimi cieľmi, hodnotami a energiou?"
Ak je odpoveď nie, potom povedať NIE je tou najmúdrejšou voľbou, akú môžeme urobiť.
Myšlienka na záver
Takže nabudúce, keď pocítiš, že niečo nie je v súlade s tebou, nezabudni, že povedať NIE druhým znamená povedať ÁNO sám sebe. A to je ten najdôležitejší súhlas, aký môžeš dať.
AnnKa