Prírodná alternatívna terapia bez liekov
Vieme, že dýchať treba nosom, nie ústami, ktorými treba len vydychovať. Nos má pravú a ľavú stranu; oboje používame k nádychu aj výdychu. Pravá strana vraj predstavuje Slnko, ľavá predstavuje Mesiac.
Poďme na to: skúsme zavrieť pravú nosovú dierku a dýchajme ľavou, asi za päť minút by mala bolesť hlavy zmiznúť. Ak sa cítime unavení, urobíme opak: zatvoríme ľavú nosovú dierku a vydýchneme pravou stranou. Za chvíľu sa našej mysli uľaví.
Pravá strana patrí k "horúcej" (Slnko) takže sa rýchlo zahreje, ľavá strana patrí k "studenému" (mesiac). Väčšina žien dýcha ľavou stranou nosa, takže rýchlo prechladne. Väčšina mužov dýcha pravým nosom a to ich tiež ovplyvňuje.
Všimnite si okamih, kedy sa prebudíme, ktorá strana dýcha lepšie, alebo viac? Pravá alebo ľavá? Ak je to vľavo, budete sa cítiť unavení. Tak zatvorte ľavú nosovú dierku a použite pravú na dýchanie, rýchlo sa vám uľaví.
Kamarátka mávala silné bolesti hlavy a vždy chodila k doktorovi. Boli časy, kedy trpela bolesťou hlavy doslova každú noc. Bola na liekoch proti bolesti, ale nezabrali. Rozhodla sa vyskúšať túto dychovú terapiu: zavrela pravú nosovú dierku a vydýchla ľavou. Za necelý týždeň bolesť hlavy vraj zmizla, ale pokračovala v cvičení ešte mesiac.
Každý sme iný, tak neviem, či to zafunguje aj všetkým, v každom prípade skúsiť to, nás nič nestojí. Napokon vždy radšej uprednostním niečo alternatívne ako lieky. Za vyskúšanie nič nedáme...
Stres a úzkosť
Pri strese a úzkosti pomáha zas striedavé dýchanie nosovými dierkami (Nádi Shodhana), kedy jednu stranu nosovej dierky blokujeme, druhou dýchame, pričom sa nosné dierky striedajú v pravidelnom vzore. Najlepšie, ak to cvičíme v sede, aby sme si zachovali správne držanie tela. Umiestnime pravú ruku tak, že zohneme ukazovák a prostredník do dlane, pričom palec, prstenník a malíček necháme vystreté.
Zatvoríme oči alebo sa jemne pozeráme nadol. Na začiatok sa nadýchnime a vydýchnime. Zatvoríme si palcom pravú nosnú dierku. Nadýchneme sa ľavou nosovou dierkou. Zatvoríme si ľavú nosnú dierku prstenníkom. Otvoríme a vydýchneme pravou nosovou dierkou. Nadýchnime sa pravou nosovou dierkou. Zatvoríme si palcom pravú nosnú dierku a pokračujeme ľavou.
Pokúsme sa urobiť až 10 opakovaní tohto dýchacieho vzoru. Ak sa vám začne točiť hlava, urobte si prestávku. Na koniec cvičenia obe nosné dierky uvoľníme a normálne dýchame.
Výhody cvičenia Nadi shodhan
Znižuje stres a upokojuje nervový systém
Zlepšuje duševnú jasnosť, sústredenie a koncentráciu
Zlepšuje funkciu dýchania a kapacitu pľúc
Nadi Shodhan vyrovnáva energetické kanály a podporuje tok vitálnej energie
Čistí a detoxikuje organizmus, podporuje prirodzené detoxikačné procesy
Cvičenie podporuje emocionálnu rovnováhu a stabilitu
Pomáha zlepšovať kvalitu spánku a pomáha pri relaxácii
Záver
Začlenením tejto starodávnej dýchacej techniky do svojej každodennej rutiny môžete využiť tok harmónie vo svojom vnútri, prečistiť energetické kanály a nájsť alebo obnoviť pocit rovnováhy.
Existujú ďalšie zaujímavé techniky dýchania. Pred rokom som natrafila na DÝCHANKY a stránku 5 pilířu zdraví pomocou, ktorých sa Predýchate do Zdravia, Pohody a Harmónie.
Tak prečo to neskúsiť?
Annka