Problémy s krčnou chrbticou vznikajú z rôznych príčin a väčšina z nás má s jej bolesťou osobnú skúsenosť. Bolesť vie potrápiť starých aj mladých, dokonca aj zdravých a aktívnych ľudí.
Krčná chrbtica, krk, sa skladá, podobne ako väčšina ľudského tela, z kostí, spojivového tkaniva (stavce a ich väzy, teda krčná chrbtica), svalov, ciev a nervov. Každá z týchto častí má niečo ako vlastný súbor problémov a s tým spojenú bolesť. Vo všeobecnosti však možno konštatovať, že bolesť spôsobuje sval, cieva alebo nerv. Napr. tzv. „stuhnutý krk“, je bolesť, spôsobená svalom.
Krčná chrbtica je prakticky neustále namáhaná a stuhnuté svalstvo môže brániť aj v základnom pohybe. Aby bolesť neprešla do chronického stavu, je potrebné riešiť tieto ťažkosti čo najskôr.
Príčiny jednotlivých bolestí chrbta
Bolesť spôsobená svalmi
Ľudovo nazývaný aj ako „stuhnutý krk“, je bolesť, spôsobená svalom. Je to reakcia svalu na dlhodobé fungovanie v jednej polohe. Svaly totiž nikdy nie sú úplne uvoľnené, ani maximálne napnuté – jedná sa skôr o také balansovanie síl, pre udržanie určitej polohy. Tento balans je aj medzi rôznymi skupinami svalov, ktoré majú svoje funkcie. Ak však nevyužívame maximálny rozsah svalu, ten postupne stratí schopnosť naťahovať sa – a vzniká to známe stuhnutie.
Čo sa týka bolesti, v zásade sa jedná o klasickú svalovku. Tá nastáva, keď je krk dlhodobo v nepriaznivej polohe a došlo k aktivácií nesprávnej skupiny svalov – drobné svaly krku sa preťažili a nakopenie látok bunkového metabolizmu signalizuje, že sval už nevládze.
Celostná medicína dáva bolesť krku a chrbta do súvislosti s duševným preťažením, nepochopením okolitých vplyvov ale predovšetkým, seba samého. Spočítajú sa všetky povinnosti, starosti, strach, vonkajší a vnútorný tlak a problém je na svete… Ostatne, aj slovenská múdrosť znie: „Má toho veľa na pleciach.“
Bolesti tohto typu vyžadujú spomalenie a nastolenie témy pokory. Konkrétne, oblasť hrudníka odráža vzťahové krízy, krčná chrbtica a šija trpia nadmernou sebakritikou, tvrdosťou k sebe a následným vysilením. V bedrách sa prejavuje strach z nedostatku či nadmiera sebe udelených povinností.
Zablokovaná krčná chrbtica príznaky
Zablokovaná chrbtica laickým jazykom opisuje situáciu, pri ktorej je znížená mobilita stavcov.
Krk má 7 stavcov, nakoľko však kvalita života priamo súvisí so zmyslami, je nutné aby sa hlava mohla voľne otáčať. Mobilita práve krčnej chrbtice je preto najvyššia. To okrem benefitov prináša aj priestor pre komplikácie.
Zablokovaná chrbtica môže najčastejšie vzniknúť:
- neopatrným pohybom,
- nesprávnym sedením (pozri si náš článok tu),
- zlou polohou pri spánku (dlhší tlak na neprirodzené postavenie krku), kde sa jeden alebo viacero zo stavcov vykĺbi zo svojej prirodzenej polohy. Toto je väčšinou sprevádzané náhlou bolesťou a spomínaným náhlym obmedzením pohybu.