Blog

Krčná chrbtica s fyzioterapeutom Petrom

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Problémy s krčnou chrbticou vznikajú z rôznych príčin a väčšina z nás má s jej bolesťou osobnú skúsenosť. Bolesť vie potrápiť starých aj mladých, dokonca aj zdravých a aktívnych ľudí. 

Krčná chrbtica, krk, sa skladá, podobne ako väčšina ľudského tela, z kostí, spojivového tkaniva (stavce a ich väzy, teda krčná chrbtica), svalov, ciev a nervov. Každá z týchto častí má niečo ako vlastný súbor problémov a s tým spojenú bolesť. Vo všeobecnosti však možno konštatovať, že bolesť spôsobuje sval, cieva alebo nerv. Napr. tzv. „stuhnutý krk“, je bolesť, spôsobená svalom.

Krčná chrbtica je prakticky neustále namáhaná a stuhnuté svalstvo môže brániť aj v základnom pohybe. Aby bolesť neprešla do chronického stavu, je potrebné riešiť tieto ťažkosti čo najskôr. 

Príčiny jednotlivých bolestí chrbta

Bolesť spôsobená svalmi

Ľudovo nazývaný aj ako „stuhnutý krk“, je bolesť, spôsobená svalom. Je to reakcia svalu na dlhodobé fungovanie v jednej polohe. Svaly totiž nikdy nie sú úplne uvoľnené, ani maximálne napnuté – jedná sa skôr o také balansovanie síl, pre udržanie určitej polohy. Tento balans je aj medzi rôznymi skupinami svalov, ktoré majú svoje funkcie. Ak však nevyužívame maximálny rozsah svalu, ten postupne stratí schopnosť naťahovať sa – a vzniká to známe stuhnutie.

Čo sa týka bolesti, v zásade sa jedná o klasickú svalovku. Tá nastáva, keď je krk dlhodobo v nepriaznivej polohe a došlo k aktivácií nesprávnej skupiny svalov – drobné svaly krku sa preťažili a nakopenie látok bunkového metabolizmu signalizuje, že sval už nevládze.

Bolesť spôsobená cievami

Cievy sú špecifický prípad a ochorenia, ktoré priamo súvisia s bolesťou krčnej chrbtice sú relatívne vzácne. Tému, ktorá s tým však súvisí, poznáme veľmi dobre. Takzvaná „bolesť hlavy z krku“. Bolesti hlavy z krčnej chrbtice sa prejavujú ako bolesť okcipitálnej časti, t.j. tej časti, ktorá by bola pod šiltom, ak by ste mali šiltovku opačne.

Ak však máte pocit, že je vaša hlava obtočená do tesného obväzu, resp. že bolesť pulzuje, tak sa jedná o cievnu bolesť hlavy, konkrétne z vysokého tlaku. Je preto na mieste si pri takejto bolesti zmerať tlak a ak sa to potvrdí, liečba bude miesto tabletiek proti bolesti smerovať na zníženie krvného tlaku. 

Bolesť spôsobená nervom

Nervy predstavujú svoju samostatnú kategóriu. V samotnej literatúre často dochádza k zamieňaniu týchto pojmov. Ak hovoríme o bolesti spôsobenej nervami resp. ich útlakom, medicínsky by sme to nazvali cervikálna radikulopatia. V bežnej reči to v širokom význame často popisujeme ako seknutý krk alebo zablokovaná chrbtica.

Celostná medicína dáva bolesť krku a chrbta do súvislosti s duševným preťažením, nepochopením okolitých vplyvov ale predovšetkým, seba samého. Spočítajú sa všetky povinnosti, starosti, strach, vonkajší a vnútorný tlak a problém je na svete… Ostatne, aj slovenská múdrosť znie: „Má toho veľa na pleciach.“

Bolesti tohto typu vyžadujú spomalenie a nastolenie témy pokory. Konkrétne, oblasť hrudníka odráža vzťahové krízy, krčná chrbtica a šija trpia nadmernou sebakritikou, tvrdosťou k sebe a následným vysilením. V bedrách sa prejavuje strach z nedostatku či nadmiera sebe udelených povinností. 

 

Zablokovaná krčná chrbtica príznaky

Zablokovaná chrbtica laickým jazykom opisuje situáciu, pri ktorej je znížená mobilita stavcov.

Krk má 7 stavcov, nakoľko však kvalita života priamo súvisí so zmyslami, je nutné aby sa hlava mohla voľne otáčať. Mobilita práve krčnej chrbtice je preto najvyššia. To okrem benefitov prináša aj priestor pre komplikácie.

Zablokovaná chrbtica môže najčastejšie vzniknúť:

  • neopatrným pohybom,
  • nesprávnym sedením (pozri si náš článok tu),
  • zlou polohou pri spánku (dlhší tlak na neprirodzené postavenie krku), kde sa jeden alebo viacero zo stavcov vykĺbi zo svojej prirodzenej polohy. Toto je väčšinou sprevádzané náhlou bolesťou a spomínaným náhlym obmedzením pohybu. 
Zapamätajme si:
  1. Ak nás bolí krk alebo je stuhnutý, najpravdepodobnejšou príčinou sú unavené svaly krku.
  2. Ak je svalstvo krku voľné, avšak krkom sa nám hýbe ťažko, prípade bolí pri pohybe do zablokovaného smeru, najskôr sa jedná o problém s niektorým z krčných stavcov.
  3. Ak nás okrem krku trápi aj tŕpnutie alebo mravčenie v ruke, či bolesť zadnej časti hlavy, ide o útlak nervu z nervov krčnej miechy
 
Ako si pomôcť?
 
 
Pomôcť si môžeme rôznymi spôsobom, návštevou lekára, chiropraktika alebo fyzioterapeuta. Pomôže aj správna poloha tela pri spánku či  rôzne zdravotné vankúše na zmiernenie bolesti. V prípadne bolesti, ale aj ako prevencia, pomôžu vhodné cviky v domácom prostredí. Tieto cvičenia by sme nemali vykonávať, pokiaľ máme jestvujúce zranenie krku. 

Precvičovanie cvikov na posilnenie svalov krku a chrbta pomáha uvoľniť napätie v svaloch a zlepšiť ich silu a vytrvalosť. Silnejšie svaly tak môžu slúžiť ako stabilnejšia opora lepšej polohy krčnej chrbtice a tým zmierniť bolesť. Cvičením si tiež zlepšíme flexibilitu v krčnej oblasti, čo vedie k uvoľneniu svalov a kĺbov.

A v neposlednom rade si cvičením zlepšíme držanie tela, čo povedie k zmierneniu stresu a záťaže na krčnú chrbticu. Pár cvikov ráno po prebudení alebo pri práci na počítači, zaženie únavu svalov, naštartuje a naplní vás energiou.  

Mne sa osvedčilo cvičenie, ktoré som našla na tomto videu fyzioterapeuta Petra Ondrisa. Jeho kanál obsahuje niekoľko videí a návodov pri akútnych bolestiach, krku, chrbtice, cviky na prevenciu a Školu chrbta, odporúčam pozrieť si, ale aj zacvičiť. 

Sama som si ich otestovala a cvičím ich, ak sa zle vyspím, natiahnem si sval, ale zaradila som si aj preventívne scvičenie na krk a celý chrbát. Zistila som, že hoci mám pohybu dostatok pri turistike, ktorá má kopec "benefitov" pre zdravie, má aj tzv. negatíva.

S batohom na Veľké Hincovo pleso , jún 2024

V porovnaní s klasickou chôdzou po rovnom povrchu kladie turistika (obzvlášť vysokohorská) zvýšené nároky na pohybový aparát. Iné svalové skupiny sú zaťažované pri výstupe, napríklad lýtka, „hamstringy" i zadok, a iné zasa cítime vo zvýšenej miere počas zostupu, hlavne „kvadricepsy" či kolená. 

Počas túry nesieme záťaž navyše v podobe plne naloženého batohu, čím sa vytvára aj napätie v oblastí trapézov. Dôležité je vybrať si správny batoh a nastaviť bedrový popruh tak, aby ťarcha batohu spočívala na bedrách a nie na pleciach a ramenách. 

Takže dôvodov na cvičenie je aj popri turistike, či iných športoch určite viac. Ak máte problémy s pohybovým aparátom, nezabudnite si prečítať  články  Ochorenia pohybového aparátu z pohľadu Germánskej medicíny a Bolesť krížov. Rýchla a účinná pomoc bez liekov, kde nájdete konkrétnejšie rady a návody ako si pomôcť. Alebo mrknite na stránku Petra Ondrisa a cvičte a hlavne sa hýbte, každý podľa svojich možnosti. 

Hlavne nezabudnime, že život síce nemáme vo svojej moci, ale s vecami, ktoré môžeme zmeniť sa treba popasovať. 

S láskou

Annka 

Zdroj  , Zdroj II

 
 
Tags: ,

Trend Pre Ženy

RADOSŤ je naším TRENDOM.

Osobný rozvoj, zdravie, informácie a vzájomná pomoc pre chvíle radosti aj nepohody.

Produkty pre zdravie a krásu ženy 

 

 

Najnovšie články

©2024 Trend pre ženy. Všetky práva vyhradené. Dizajn od AnKa

Hľadať