Blog

Zdravie v mesiaci November. Pľúca na jeseň

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Podľa Čínskej Medicíny je jeseň hlavným obdobím pre pľúca a hrubé črevo. V mesiaci november sú citlivé citlivé najmä naše pľúca. Preto sú pre toto obdobie typické nachladnutia sprevádzané nádchou, horúčkou a nepríjemným kašľom.

 
Pľúca podľa tradičnej čínskej medicíny
 

Párový orgán pľúca – hrubé črevo.

Riadia životnú energiu – vdychujú čistú a vypudzujú opotrebovanú energiu (čchi).

Pľúca pomáhajú riadiť krvný obeh – poruchy sa prejavujú: modranie perí, búšenie srdca, dušnosť, vysychanie pleti, nedostatočné zavlažovanie tela, kalná životná energia ostáva v tele a zahusťuje tekutiny, zanášanie pľúc, silný kašeľ, astma, poruchy metabolizmu, poruchy močenia, zápcha, vodnaté opuchy.

Pľúca riadia rozptyľovanie a filtrovanie: životná energia a krv sa dostávajú do celého tela, dýchací aparát je čistý, dýchanie hlboké a pravidelné. 

Vzťah pľúc k ostatným orgánom:

Pľúca riadia pokožku a ochlpenie, správne zásobovanie pokožky výživou a ochrannou čchi vedie k čistej a pružnej pleti, dobrej tepelnej regulácii, vysokej obranyschopnosti organizmu.

Pozitívne vlastnosti pľúc sú spravodlivosť, dôstojnosť a sebaúcta.

Negatívne aspekty pľúc sú smútok, žiaľ, utrpenie, ľútosť a sklamanie. Prílišný smútok a žiaľ pľúca oslabujú.

Pľúca čistia a regulujú energiu Qi. Cez pľúca prijímame do tela celú atmosféru, ktorá nás obklopuje. Riadia čuch a priechodnosť nosa.

Čuch je zmyslom, ktorý fyziologicky demonštruje schopnosť vyjadriť úsudok. Nos nám prezradí všetky kvality a pomáha nám rozhodnúť sa a zvoliť si. Pokiaľ „ideme rovno za nosom“, naučíme sa nasledovať náš inštinkt a úsudok. Nos nám prezradí všetky kvality a pomáha nám rozhodnúť sa a vybrať si. Rozlišuje, čo nám "vonia alebo "smrdí". Pokiaľ „ideme rovno za nosom“, naučíme sa nasledovať náš inštinkt a úsudok.

Ak je náš nos zdravý, v okamihu je schopný naviazať a rozhodnúť sa, či kontakt s tým čo stretol je žiadúci. Ak nie, nos sa zatvorí a máme „plný nos“. Porucha tejto funkcie môže viesť k dýchacím problémom ako je astma.

Pľúca chránia telo pred nachladnutím a chrípkou. Výzbroj kovu vytvára v tele prvú ochrannú bariéru pred chorobou, to robia pľúca a tie distribuujú ochrannú bariéru na povrch tela. Súčasťou tohto mechanizmu je aj otváranie a zatváranie pórov. Okrem iného regulujú potenie, ktoré dokáže z tela vyhnať chorobu. Nesprávna regulácia môže spôsobiť nachladnutie a chrípku, rovnako poruchu potenia.

Pre začínajúce chladné jesenné ročné obdobie sú typické nachladnutia sprevádzané nádchou, horúčkou a nepríjemným kašľom. Najviac však trpia pľúca, ktoré zachytávajú množstvo vírusov a baktérií, prichádzajúcich do organizmu cez nos a ústa. 

Na zimu by sme sa preto mali začať pripravovať zavčasu, a to za pomoci preventívneho posilňovania organizmu. Najvhodnejšími sú kvalitné a zdravé potraviny, dostatok oddychu aj čerstvého vzduchu a samozrejme bylinkové čaje a prírodné doplnky výživy.
 

Integrálna Zdravoveda radí :

 
 
Našim pľúcam určite pomôže masírovanie vhodných energetických bodov.  
Prevládajúca energia ročného obdobia jesene totiž ľahko rozlaďuje práve pľúca. Ich stav je zrkadlený i na našej pokožke, zároveň ich bránou do tela je náš nos. Práve suchosť v oblasti nosa, hrtana, bolesť krku, kašeľ sú typické prejavy, že pľúca nie sú v pohode a potrebujú akútnu opateru. 
 
Ak pijeme sladké nápoje, konzumujeme studené pokrmy, poškodzujeme tým naše trávenie. A keďže trávenie ako proces energeticky v tele vyživuje práve pľúca, tak disbalans v trávení sa prejaví zákonite práve na pľúcach. Teda hlien v pľúcach je neraz reflexia skutočnosti, že  v tráviacom trakte je priveľa nestráveného slizu a toxínov, či už pre nevhodný výber potravín alebo či zlé stravovacie návyky.
 
Pľúca sú však orgán, ktorý sa ťažko chráni, čo znamená, že sú citlivé na kadečo: na chlad, teplo, sucho dokonca i vlhkosť.
Ak v iných ročných obdobiach nevenujeme svojim pľúcam dostatočnú pozornosť, aspoň na jeseň sa im oplatí skutočne venovať osobitnú starostlivosť.
Ak sa im budeme venovať práve na jeseň, v najdôležitejšom období na ochranu pľúc v roku, pozitívne výsledky môžu prevýšiť naše očakávania.
 
Stimulácia bodov yuji, quchi a yingxiang je dobrý spôsob, ako udržať zdravie pľúc.
 
Bod yuji (LU10)
 

 

Čistí horkosť pľúc, prospieva hrdlu. Indikácie:

  • Astma
  • Bolesť hrdla, horúčka, chrapot
  • Kašeľ, hemoptýza (vykašliavanie krvi)
 
Tento bod môžete stimulovať kedykoľvek počas dňa; najlepšie je stláčať ho 3-5 minút denne a udržiavať tento návyk dlhodobo.
Stimulácia bodu quchi vyženie teplo z tela. Najlepší čas na stimuláciu tohto energetického bodu je medzi jednou a treťou hodinou popoludní. V skorých popoludňajších hodinách je jangová energia silná, potom stimulácia bodu quchi môže znížiť príliš silnú jangovú energiu.
 
Bod quchi (LI11)
 
 
Čistí teplo, ochladzuje krv, odstraňuje vlhkosť, vyháňa vonkajší vietor, reguluje Qi a krv, aktivuje meridián, zmierňuje svrbenie.

Indikácie: všetky horúčkovité ochorenia, horúčka, bolesť hrdla, malária.  

Bod sa nachádza na hornom konci kožného záhybu tvoreného ohnutým lakťom. Stimuláciou bodu odstránime vietor a vlhkosť z pľúc.  
 
Bod yingxiang (LI20)
 
 
Rozptyľuje vietor, otvára nosové priechody, čistí teplo. Indikácie bodu :
  • Upchatý nos
  • Krivá tvár, svrbenie tváre
 
Bod patrí do meridiánu jang-ming prepojeného na hrubé črevo. Ak máme problém súvisiaci s nosom – napríklad prechladnutie alebo nádchu spôsobenú alergiou – tak stimulácia tohto energetického bodu môže priniesť okamžitú úľavu.
Dva body yingxiang by mali byť stlačené prstami na dve minúty každý deň, čím nosová dutina znovu získa svoju normálnu vlhkosť a priechodnosť.
 
Záver
 
Pľúca sú symbolom kontaktu a komunikácie s vonkajším svetom. Ich stav ukazuje ako máme v harmónii   príjem a výdaj. Nádych a výdych v sebe zahŕňa schopnosť brať a dávať. Dýchanie musí byť harmonické, tak aj branie a dávanie v živote musí byť v harmónii.

Branie rozumej v tom zmysle, či nám ostatní dovoľujú slobodne dýchať a žiť, či nás nedusia. A tiež v zmysle, či my umožňujeme druhým slobodne konať, či ich nechávame voľne dýchať.

Slobodne, bez ťažkostí dýchať znamená mať všetkých rád. Všetko vnímať radostne, s láskou. Odpúšťať aj tým, ktorí nás zvierajú. Ich činy, by sme mali vidieť ako nedokonalosť ducha a nie ako snahu vedome nám ublížiť, či znepríjemniť život. 

AnnKa

Zdroj : Integrálna zdravoveda, rôzne zdroje TČM

 

 
 

Trend Pre Ženy

RADOSŤ je naším TRENDOM.

Osobný rozvoj, zdravie, informácie a vzájomná pomoc pre chvíle radosti aj nepohody.

Produkty pre zdravie a krásu ženy 

 

 

©2024 Trend pre ženy. Všetky práva vyhradené. Dizajn od AnKa

Hľadať