Gymnastika pre oči je súčasťou programu zlepšovania zdravia Dr.Norbekova prostredníctvom súboru fyzických a meditatívnych cvičení. Proces obnovy zraku začína po 20 až 40 dňoch a zabudnete na okuliare.
Je to metóda na ozdravenie zraku prirodzenou cestou - bez použitia okuliarov, kontaktných šošoviek alebo chirurgie. Určite máte aj vy skúsenosť, že používaním okuliarov za zrak nezlepšuje , ale naopak zhoršuje a dioptrie sa nám tak zvyšujú.
Už počujem mnohých skeptikov, že je to nemožné a že predpísaných okuliarov sa nezbavíme. Avšak najväčším problémom všetkých "neveriacich" je ten, že nikdy nič neskúsia, lebo jednoduchšie je neveriť a kritizovať, ako skúsiť a zapracovať na sebe.
Metódy na zlepšenie zraku a ich zakladatelia.
Z histórie je asi najznámejší Dr. William Bates a jeho kniha „Lepší zrak bez okuliarov“. Autor v nej tvrdí, že za väčšinou problémov so zrakom treba hľadať nadmerné napätie v očiach. Pre svojich pacientov vyvinul špeciálnu metódu, ktorá pomáha prinavrátiť ochabujúcemu zraku jeho pôvodnú funkciu.
Dr. Bates píše v knihe aj o zlepšení svojho vlastného zraku. Venoval sa skúmaniu myopie (krátkozrakosti) a „vyliečil“ aj svoju presbyopiu.
Meir Schneider, svetoznámy fyzioterapeut a očný terapeut, ktorý vychádza z prevratných poznatkov mnohoročnej praxe amerického oftalmológa a očného chirurga W. H. Batesa. Tie obohatil o svoje vlastné skúsenosti, ktoré získal predovšetkým prácou na svojom zraku, ale aj praxou s klientmi.
Veľmi často pracoval s ťažkými prípadmi, ktorým už lekári nedávali šancu na zlepšenie. Meir Schneider sa narodil prakticky slepý a podľa lekárskych vyšetrení by jeho oči vidieť nemali. Intenzívny očný tréning začal zhruba vo veku 17 rokov a už v priebehu niekoľkých mesiacov zaznamenal obrovské zlepšenie. Na svojom zraku zapracoval až tak, že i napriek svojmu postihnutiu vidí, číta, šoféruje…
Na Slovensku sa Batesovej metóde venuje Daniela Maťúchová z ProVitalis Centrum v Banskej Bystrici. Môžete si objednať jej knihu : Lepší zrak prirodzene a sami si prečítať informácie o Batesovej metóde.
Dr. Norbekov
je učiteľ alternativnej medicíny pôvodom z Uzbekistanu, známy aj ako autor niekoľkých bestsellerov, kde vysvetľuje ako sa cítiť šťastne a žít zdravým životom, pričom pacienti by mali prevziať aktívnu úlohu pri liečení svojich chorôb.
Podľa autora knihy „Skúsenosti hlupáka, ktorý našiel kľúč k úspechu a zbavil sa okuliarov“, aby liečba mala čo najefektívnejší výsledok, je potrebné nemyslieť na seba ako na chorého človeka, ale myslieť na seba a predstaviť si seba zdravého a šťastného.
Tento postoj vo veľkej miere určuje úspešnosť liečby všeobecne. Norbekov venuje veľkú pozornosť postoju človeka k svetu okolo seba - radí ho vnímať ako spriaznené a blízke prostredie.
Čo sa týka súboru cvičení, každé z nich pôsobí na oko čo najšetrnejšie. Pri cvičení je dôležité zabezpečiť, aby svaly oka neboli nadmerne zaťažované a tlačené.
Správne držanie tela a zdravá chrbtica - to je základ úspechu, sám Norbekov používa výraz „svalový korzet“ a odporúča program komplexne vyvinutých cvikov na oči, chrbticu a kĺby. Budem sa im venovať v ďalšom článku.
Metóda
Sama sa snažím každé ráno alebo cez deň precvičovať oči, ale nie som dôsledná a tu je potrebná pravidelnosť. Preto som sa rozhodla cvičiť pravidelne, podporujem zrak produktom Matrix Visum a očnými obkladmi, keď mám oči preťažené od PC.
Keďže mám doma knihu "Lekcia Dr. Norbekova- Cesta k mládí a zdraví " snažím sa cvičiť každé ráno aj jeho Kĺbovú Gymnastiku. Zaberie to pár minút a dá sa skombinovať s rannou rutinou Marie Zitkovej.
Tento článok je teda určený tým, ktorí sa rozhodli prevziať zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk a pracovať na zlepšení svojho zraku prirodzeným spôsobom.
Môžete si zakúpiť knihu Mirzakarima Norbekova „Skúsenosti hlupáka, ktorý našiel kľúč k úspechu a zbavil sa okuliarov“ a začať v pohodlí domova pracovať sami na sebe.
Môžete si zakúpiť knihu W. H. Batesa. Môžete osloviť pani Danielu Maťúchovú a navštíviť jej centrum. Môžete urobiť čo len chcete, je to na vás.
Môžete sa pridať a osobne si overiť účinnosť tejto metódy.
Jednotlivé cvičenia
Kľúčovým rysom Norbekova je pozitívny emocionálny prístup a viera v úspech. Pozitívne emócie a sebavedomie môžu tvoriť zázraky uzdravenia, pretože výrazne aktivujú zvyčajne pomalé procesy samoliečenia organizmu.
Keďže emócie sú spojené so svalmi (najmä mimikou), Norbekov predkladá svojou vôľou spustiť proces zlepšenia nálady demonštrovaním „svalového korzetu“ a mimiky víťaza – narovnať chrbát a ramená, roztiahnuť ústa do širokého úsmevu.
Cvičenie na zlepšenie zraku č. 1.
Držte hlavu rovno a uvoľnite si svaly na krku. Zdvihnite oči nahor bez toho, aby ste pohli hlavou, a pozrite sa na najvyšší bod v priestore. Zároveň je potrebné dosiahnuť pocit, že sa „pozeráte“ cez vrchné oblúky a čelo. Vráťte oči do pôvodnej polohy – pozrite sa pred seba.
Teraz sklopte oči dole a cítite, že váš pohľad prešiel cez hrdlo: preskúmali ste si vlastné hrdlo zvnútra. Vráťte svoj pohľad na počiatočný bod.
Cvičenie na zlepšenie zraku č. 2.
Na vyplnenie druhého cvičenia sa odporúča držať hlavu rovno, oči spustiť nadol a mysľou pokračovať s pohybom ďalej smerom k hrdlu.
Cvičenie na zlepšenie zraku č. 3.
Oči pomaly otočte najskôr smerom k jednému uchu, potom k druhému uchu. V takom prípade by ste mali mať pocit, že sa pozeráte cez ucho alebo sa pozeráte zvnútra.
Nemôžete hýbať hlavou a pomáhať s pohybmi hlavy – fungujú iba oči.
Cvičenie na zlepšenie zraku č. 4.
Pri cvičení pohybujte iba očami. Uistite sa, že očné svaly nie sú napäté. Postupnosť pohybov očí: ľavý dolný roh – pravý horný roh – pravý dolný roh – ľavý horný roh.
Následne zopakujte cvičenie v opačnom poradí: pravý dolný roh – ľavý horný roh – ľavý dolný roh – pravý horný roh. Potom uvoľnite oči a očné viečka tým, že rýchlo a ľahko žmurknete.
Cvičenie na zlepšenie zraku č. 5.
Oči by sa mali pohybovať po trajektórii, ktorá sa podobá horizontálne obrátenému číslu 8, alebo znaku nekonečna, čo najviac, ale vo vnútri tváre. Pohyb by mal smerovať v jednom smere a následne v druhom. Na konci cvičenia je potrebné ľahko žmurkať.
Cvičenie na zlepšenie zraku č. 6.
Toto cvičenie je pre šikmé svaly očnej buľvy, ktoré prispievajú k rozvoju bočného videnia a sú odporúčané pri krátkozrakosti.
Prižmúrte oči a skoncentrujte ich na koniec nosa. Môžete držať prst pred sebou, pozerať naň a pomaly sa približovať k špičke svojho nosa.
Pozrite sa samotný koniec nosa, potom dopredu a potom do strán. Pozrite sa na koreň nosa, potom dopredu a potom do strán. Pozrite sa na bod medzi obočím a potom zase dopredu a do strán. Cvičenia zopakujte 7 – 8 krát v každom smere. Medzi cvičeniami žmurkajte.
Cvičenia na zlepšenie zraku č. 7.
Svoje ukazováky priložte k špičke nosa a pozerajte na ne. Potom ich pomaly vzďaľujte od seba v horizontálnom smere do oboch smerov: pravé oko skoncentrujte na ukazovák pravej ruky, ľavé oko na ukazovák ľavej ruky.
Používajte iba bočné videnie! Zopakujte toto cvičenie niekoľkokrát a nezabúdajte oddychovať.
Cvičenie na zlepšenie zraku č. 8.
Bez pohybu hlavy, vykonávajte kruhové pohyby s očami: predstavte si ciferník veľkých hodín a následne pomaly otáčajte očami v smere hodinových ručičiek a následne proti smeru ručičiek, pritom skoncentrujte pohľad na každé imaginárne číslo, alebo znak na ciferníku.
Norbekovova očná gymnastika sa vykonáva najprv s otvorenými očami, potom so zavretými viečkami a nakoniec – mentálne.
Cvičenie je na youtube
Záver
Ak si chcete obnoviť zrak jednoduchými cvičeniami, pomôcť očiam vyrovnať sa s obrovským zaťažením, tieto cvičenia sú tou správnou cestou k vášmu uzdraveniu a samoliečeniu. Nezabudnite pri cvičení na správny postoj, úsmev a dobrú náladu. Toto je cesta, ktorú Norbekovova gymnastika ponúka vašim očiam.
Pozerajte na seba ako na zdravého človeka, majte pozitívny emocionálny prístup a jednoducho verte svojim schopnostiam.
Anka