Môžeš cvičiť, zdravo jesť, brať vitamíny, piť veľa vody,...Ale ak nevyriešiš problémy, ktoré v sebe nosíš, nikdy nebudeš zdravý. / Cit.web
Psychosomatické Príčiny Nadváhy a Obezity
Mgr.František Nagy
1/ Prvou možnou psychosomatickou príčinou nadváhy je emocionálny prežitok opustenosti. Ten môže nastať už v detstve napr. skrz opustenie matkou, prípadne cez konflikt, ktorý sa spustil len nedávno. Zo zvieracej ríše je známe, že napadnuté zvieratá (hlavne mláďatá) mimo svorky sa v záujme odradenia súpera stavajú na zadné, aby pôsobili väčšie, silnejšie, mohutnejšie, aby aktuálneho protivníka od seba ľahšie odohnali.
Nadváha je v tomto prípade z pohľadu človeka teda vyjadrením strachu, ktorý máme po tom, čo sme boli niekým (reálne alebo metaforicky) opustení a cítime nejakú formu vlastného ohrozenia
2/ Druhou možnou príčinou nadváhy je emocionálny konflikt neschopnosti prijať svoje vlastné fyzické telo, teda to, ako fyzicky vyzeráme, akú máme siluetu. Keďže z biologického pohľadu je tučnota výhodnejšia ako nadmerná štíhlosť, tak organizmus má pri danom konfliktnom ložisku ochrannú tendenciu k ukladaniu dodatočných tukových zásob.
Každý nespokojný pohľad do zrkadla môže túto tendenciu posilňovať.
3/ Tretí variant riešenej problematiky je v podobe "hladovania". Jedná sa o hlad človeka po príjemných slovách, komforte, objatí, slasti, bezpečí, najrôznejších kladných pocitoch či dokonca jedle.
Pri tomto type nadváhy je prijímané jedlo kompenzáciou po neuspokojených horeuvedených potrebách. Čím viac takýchto potrieb máme, tým viac sa nútime jesť a logicky i viac kvôli tomu priberáme.
4/ Zaujímavým psychosomatickým faktorom vo vzťahu k zvýšenej telesnej váhe je strach alebo fóbia z utopenia. Ten môže mať svoje korene dokonca i v rodinnom klane (tragická smrť utopením v rodine). Tukové zásoby v tomto prípade majú napomôcť v nadnášaní sa tela nad vodnou hladinou, aby nedošlo k utopeniu jedinca pri kontakte s vodou.
5/ V neposlednom rade tu máme možný konflikt identity, ktorý sa orgánovo vzťahuje ku konečníku a môže spôsobovať zápchu u človeka. Otázky typu: "kto som?","kam patrím?", "kde je moje miesto?", "akú hodnotu mám v očiach druhých?" sú práve tie, ktoré si osoba s daným konfliktom opakovane kladie.
Zápcha, ktorú si tak človek spôsobuje, následne môže viesť k ukladaniu toxických zásob v organizme a tak i k priberaniu na váhe.
V podstate je to pohľad zo strany Integrálnej Zdravovedy, ktorá o.i. vychádza aj z GNM - Germánskej novej medicíny, ktorú objavil v r.1979 MUDr. Ryke Geerd Hamer /1935-2017/, vtedy internista na klinike pre liečbu rakoviny pri Mníchovskej univerzite v Nemecku.
Epidémii Obezity a jej Emocionálnym Príčinám sa venuje aj NewMedicineOnline, ktorý vychádza z rovnakých prameňov a hovorí, že existuje niekoľko biologických konfliktov, ktoré môžu „naprogramovať“ obezitu. Článok rieši problém nadváhy v súvislosti s konfliktom zberných kanálikov obličiek a následným zadržiavaním vody v tele. Výsledkom čoho je aj Celulitída.
Ak nie si pripravený zmeniť svoj život, niet ti pomoci /Hippokrates/
Ako hovorí Hippkratov citát, nielen obezita, ale každá choroba nie je len o lekároch a liekoch, ale o našom prístupe k sebe, o našej osobnej zodpovednosti, o schopnosti pozerať sa na veci inak a v ochote v prípade potreby, zmeniť svoj život.
S láskou Annka