Blog

ako odolať jedlu

Nedokážete odolať jedlu? Pozrite si tipy, ako tomu predísť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Existuje veľa dobrých dôvodov pre zdravé stravovanie, ale prečo je tak ťažké ho dodržať ? Pokušenie na nezdravé jedlá je veľké a odolať jedlu je ťažké. 

Všade nás láka množstvo nezdravých jedál v krásnych obaloch a s lepšou chuťou. Pritom pre väčšinu z nás sú prínosy zdravej výživy celkom zrejmé. Máme viac energie, naše zdravie sa zlepšuje a vzrastá aj naša produktivita.

Zdravá výživa zohráva aj veľkú úlohu pri udržiavaní našej hmotnosti, čo ovplyvňuje ďalšie veci : znižuje riziko diabetu 2. typu, niektoré typy rakoviny, srdcové problémy, problémy vysokého krvného tlaku a mnohých ďalších zdravotných problémov. A genetika, na ktorú sa vyhovárame najčastejšie.

Vieme teda o čo ide aj to, čo by sme mali robiť, ale len máloktoré z nás to robia tak dôsledne, ako by sme chceli a mali. Skúsme si to trochu uľahčiť a pozrime si tipy ako tomu predísť.

Čo by sme mali jesť

zdrave-jedlo

Jedzme viac zeleniny. Neexistuje žiadna najlepšia diéta, ale určite budete so mnou súhlasiť , že ťažko nájdeme nejakú diétu, ktorá by neodporúčala jesť viac zeleniny.

Jedzme rôzne druhy potravín. Mozog nás často núti, aby sme vyskúšali nové chute, prípadne si „zobli“ niečo iné. Aj v dnešnej dobe neobmedzených možností je nám „zelený krémeš“ zatiaľ nedostupný. Preto je dobré na uspokojenie chuťových pohárikov a „oblbnutie“ nášho mozgu skúsiť niečo iné. Napr. nakrájané kúsky mrkvy alebo stopkového zeleru, ktoré môžeme namáčať do dresingu z ochuteného jogurtu, či krémového humusu.

Ak chceme jesť zdravšie, nesmie byť naša strava len zdravá a hlavne nesmie byť  bez chuti. Treba skúšať, koreniť, spájať chute a kombinovať, len tak uspokojíme svoje pocity. Bude to oveľa lepšie ako jedenie stále rovnakých jedál. 

Ako jesť čokoľvek bez pocitu viny a pre radosť.

ako-odolať

Tu platí zásada č.1: Jedzme s radosťou a láskou.  Život má byť o radosti a sám seba odsudzovať a vyčítať si pizzu alebo čokoládu, je od radostného žitia na hony ďaleko. Alebo cítiť vinu za to, že sme si dali pohárik „červeného“ či jedno „chladené“ je tiež voči sebe nefér. Súhlasíte?

Všetci však vieme, že keď sa stravujeme zdravo cítime sa lepšie a aby sme vyvážili tieto pocity, je dobré dať si k nezdravému jedlu, alebo po ňom, niečo zdravé. To je pravidlo, ktorého sa treba držať : po NEZDRAVOM jedle si dajme jedlo ZDRAVÉ.

Zásada č. 2: Neurobme tú istú chybu dvakrát. Ak sa raz pomýlime a zjeme za sebou dve nezdravé jedlá, je to ešte OK, ale robiť túto chybu dva a viac krát, je vyložene nerozumné. Napr. špičkový športovci robia tiež chyby ako každý človek, ale vždy sa vrátia na správnu cestu  oveľa rýchlejšie ako väčšina ľudí. Práve o toto sa máme pokúsiť.

Netreba si nič vyčítať, užívať si život, ale dodržiavať toto jednoduché pravidlo, ktoré nás čo najrýchlejšie privedie späť k zdravému stravovaniu. Preto: Čím skôr sa vráťme na SPRÁVNU CESTU. 

Ako povedať pokušeniu NIE

sladkosti

Naučiť sa, ako povedať nie, je jedným z najužitočnejších zručností, ktoré si môžeme osvojiť , najmä pokiaľ ide o zdravý životný štýl. Rôzne výskumy ukazujú, že už malé zmeny nám uľahčia povedať nie, premôcť pokušenie a držať sa zdravých stravovacích návykov.

Slová, ktoré v súvislosti s jedlom vyslovíme môžu podporiť našu snahu o zdravý životný štýl. Slovo, ktoré použijeme vytvára spätnú väzbu v našom mozgu, a tá nám pripomína naše obmedzenia, ktoré nakoniec ovplyvní aj naše budúce správanie.

Napríklad, zakaždým, keď si povieme „toto nesmiem„, vytvárame spätnú väzbu, ktorá nás upozorňuje na obmedzenie, ktoré nám niečo nariaďuje. Toto slovo naznačuje, že sa nútime robiť, to čo nechceme.

V detstve som bola dosť tvrdohlavá a vzdorovitá a slovo „nesmieš“ som neznášala, cítila som sa úboho a  evokovalo vo mne skôr pravý opak. To platí asi u všetkých deti , dospelých nevynímajúc.

Preto slová “ toto nemôžem alebo nesmiem“ nás obmedzujú a nedávajú nám pocit voľnej voľby. Ak si myslíme alebo povieme „nesmiem“ podkopáva to náš zmysel pre kontrolu a osobný vplyv.

Naproti tomu, ak použijeme pri nejakom pokušení slová „toto nejem“ vytvárame si spätnú väzbu, ktorá nám akoby hovorila, že máme veci pod kontrolou, je to potvrdenie nášho odhodlania a vôle.

Je preto veľký rozdiel, aké slová použijeme, ak sa ocitneme zoči-voči pokušeniu s jedlom.

Pri nakupovaní potravín použime stratégiu „výberu“.

nakupovanie

Hlavná myšlienka väčšiny dobrých diét je v podstate rovnaká: jesť celé alebo prírodné potraviny, ktoré sú nespracované a nerafinované.  Niektoré z nich majú rôzne variácie či obmedzenia – žiadne živočíšne tuky, žiadne obilniny atď. – ale väčšina z nich sa drží všeobecného rámca  „prírodnej stravy“.

Problém je v tom, že ak ste niekto ako ja, „zbodneme“ všetko, čo máme po ruke, či už to pochádza z Matky prírody, alebo nie. V dôsledku toho je najlepšou stratégiou obklopiť sa zdravým jedlom.

Keď pôjdeme do potravín, treba sa držať tých miest, kde sú umiestnené zdravé potraviny, ako zelenina, vajcia, ryby , orechy…

Všetky určite poznáme priestory a miesta, kde sa nachádzajú lákavé „krabicové“ a spracované tovary. Vyhnime sa týmto miestam a tieto potraviny buď nekúpime, prípadne ich aspoň znížime.  Skúste to pri najbližšom nákupe a uvidíte, či vám to tiež funguje. Určite to stojí aspoň za pokus.

Trendy strava

Určite existujú ešte ďalšie spôsoby, ktoré majú vplyv na to, koľko a akého jedla zjeme. Jedno je, ale isté: trendy strava je pestrá, farebná a viac zdravá. Zjednodušme si to a hlavne žime pre radosť.

 

AnKa

 

 
 

Trend Pre Ženy

RADOSŤ je naším TRENDOM.

Osobný rozvoj, zdravie, informácie a vzájomná pomoc pre chvíle radosti aj nepohody.

Produkty pre zdravie a krásu ženy 

 

 

Najnovšie články

©2024 Trend pre ženy. Všetky práva vyhradené. Dizajn od AnKa

Hľadať