Medvedí cesnak je príjemnej chuti a nezaťažuje tak trávenie ako cesnak. Ako som sa dočítala podporuje komplexnú detoxikačnú cestu (pathway) v našom organizme. Naviac má antibakteriálne účinky a veľkou mierou pomáha črevnej mikroflóre dosiahnuť harmóniu.
Najlepší je čerstvý a dávam ho všade. Pridávam ho do polievok, pod mäso, do pomazánok, ale pre mňa je No1, keď ho potrhám na hrianku kváskového chleba s maslom Ghee. Dávam si ho aj do mrazničky, ale pesto som ešte z neho nerobila. Našťastie dcéra je šikovnejšia, podelila sa so mnou a mohla som sa pustiť do varenia.
Recept mi prišiel mailom a hneď ma oslovil, musela som ho vyskúšať. Nielen kvôli pestu, ale aj kvôli údenému tempehu, ktoré som dovtedy ešte neskúsila.
Údený tempeh je údajne najkvalitnejším produktom zo všetkých sójových výrobkov, obsahujúci všetky aminokyseliny ako komplexná bielkovina.
Tempeh je výrobok zo sóje a vzniká fermentáciou. Uvarené sójové bôby sa naložia do kultúry Rhizopus oligosporus , ktorá bôbmi prerastie, spojí sa a vytvorí tvrdú konzistenciu bielej farby. Preto sa mu niekedy hovorí aj „sójový hermelín“.
Je vhodný aj pre bezlepkovú diétu, ale viac sa o ňom dočítate v tomto článku.
Všetky ingrediencie do seba dokonale zapadli a vytvorili zdravé a lahodné jedlo výnimočnej chuti.
Čo na to:
Ako na to:
Vývar som mala uvarený, tak to bolo o to jednoduchšie, len som ho zohriala. Vy si ho môžete pripraviť a kým sa bude variť, nachystajte si všetky ingrediencie. Umyte a nakrájajte šampiňóny na plátky, pokrájajte na drobno cibuľku, nastrúhajte cesnak a tempeh nakrájajte na kocky.
Potom sa už môžeme venovať samotnému vareniu. Na panvici zohrejeme olivový olej ( môže byť aj kokosový alebo maslo ghee), pridáme cibuľku a upražíme ju do zlatista. Potom pridáme cesnak, šampiňóny a syr tempeh. Všetko zamiešame, aby šampiňóny pustili šťavu.
Potom pridáme ryžu. Arborio ryžu som nemala, tak som dala moju najobľúbenejšiu Basmati ryžu z predajne Luna. Na budúce skúsim Arborio, aby som vedela tie dve ryže porovnať. Arborio a Carnaroli sú vraj ryže najvhodnejšie na talianske risotto.
Ryžu krátko opražíme a potom ju podlejeme bielym vínom. Miešame, a keď sa víno vyparí, potom podlejeme vývarom. Vždy, keď ryža tekutinu vpije, pridáme naberačkou novú dávku vývaru z hrnca a premiešame.
Pokračujeme, kým ryža nenaberie objem – je akurát jemná na jedenie. Vývar by sme mali minúť celý, vtedy je rizoto akurát.
Nakoniec pridáme do rizota pesto z medvedieho cesnaku. Farba rizota býva pekná zelená, podľa pridaného množstva medvedieho pesta. Ja som pridala menej, podľa svojej chuti, tak zelene je tam naozaj málo. Na budúce dám viac, bude to aj lepšie vyzerať, ako napr. tu.
Všetko dobre premiešame a ešte krátko povaríme. Ak by sme varili dlhšie, rizoto stratí chuť cesnaku. Najlepšie je ak ho hneď servírujeme, aj keď sa dá zohriať aj na druhý deň. Stačí pridať čerstvú reďkovku alebo syr, ktorý máte poruke (najlepší je vraj parmezán ), je to na vás.
Chutí naozaj vynikajúco. Dobrú chuť.
Anka