Blog

Jeseň z pohľadu čínskej medicíny. Fáza Kov

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Jeseň je, z pohľadu čínskej medicíny, veľmi špecifické ročné obdobie, spojené s elementom kovu. Všetko v prírode už dozrelo, prichádza čas rozkladu, zániku a prípravy na odpočinok. Je to čas na dokončenie projektov, na inventúru okolo seba a vo svojom vnútri.

K jeseni preto často patrí aj clivota, úzkosť, či depresia , ktoré sú výsledkom našej cesty do vnútra a napätia, ktoré s tým súvisí.

TČM a Päť elementov

Podľa tradičnej čínskej medicíny ( TČM ) je fyzické telo človeka tvorené zložitou kombináciou zmyslových, vnútorných orgánov, ktoré medzi sebou komunikujú sú navzájom prepojené a pracujú ako dobre vyvážený mechanizmus.

Dôležitú úlohu v tomto systéme hrá päť elementov: element Drevo, Oheň, ZemVoda a Kov.

Predstavujú päť prírodných síl kde prvok Drevo zodpovedá pečeni, Oheň srdcu, Zem slezine, Voda obličkám, Kov pľúcam. Prvky sú vzájomne prepojené a pôsobia podľa určitých pravidiel.

V čínskej medicíne je pre obdobie jeseň typická Fáza kovu.

 

Fáza KOV 

Fáza kov je časom aj priestorom na akúsi vnútornú inventúru, je to obdobie hodnotenia, triedenia, upratovania a zbavovanie sa nepotrebného. Tu máme mnohí problém, pretože často lipneme na veciach hmotných, ľuďoch, zvieratách, ale mnohokrát aj na nefunkčných vzťahoch a zvykoch.

Preto sa zbavujeme nepotrebného, aby ostalo miesto a pokoj na to, čo má hodnotu a čo má zostať. Poriadok, ktorý na jeseň urobíme sa prejaví až na jar, kedy sa stane súčasťou nového cyklu.

Ako krásne listy starnú. Aké nádherné svetlo a farby majú posledné dni. John Burroughs

Tak je to aj v jeseni nášho života, keď sa zbavujeme starých a nepotrebných vecí. Naše skúsenosti nám dovoľujú vyberať si pre seba to najlepšie, neprijímať každú ponuku, zvažovať, ako a s kým tráviť čas, čím sa zaoberať a do čoho vkladať našu energiu. V tomto období máme už dosť času, aby sme sa venovali svojim záľubám a hlavne sami sebe.

Pre začínajúce chladné jesenné ročné obdobie sú typické nachladnutia sprevádzané nádchou, horúčkou a nepríjemným kašľom. Najviac však trpia pľúca, ktoré zachytávajú množstvo vírusov a baktérií, prichádzajúcich do organizmu cez nos a ústa.

Element KOV vládne od 15. 9. do 1.11.

Prvku Kov zodpovedá:

  • jeseň

  • kov

  • návrat do stredu

  • zrelosť

  • pľúca, hrubé črevo, koža, dýchanie, nos, nosový ochranný hlien, čuch

  • smútok, clivota, žiaľ, zármutok , hanba 

  • biela, kovová

  • vlhkosť

  • chuť ostrá

  • koža a vlasy

  • plač

  • clivota, žiaľ

  • pozitívne emócie ako spravodlivosť, veľkodušnosť, odvaha, disciplína

  • hodnotenie, starnutie

 

Funkčný okru Pľúc a Hrubého čreva

Patria sem pľúca, hrubé črevo, koža, dýchanie, ochlpenie, nos, nosový ochranný hlien, čuch

Typickými chorobami kovu sú alergie a nachladnutia, hnačka, zápcha, kašeľ.

Fáza kov sa prejavuje na pľúcach a hrubom čreve v podobe Prijímania a zbavovania sa nepotrebného. Pľúca môžu byť naplnené čchi, teda nádychom nového vzduchu, až vtedy , ak sa predtým vyprázdnia, teda vydýchnu. Hrubé črevo, ak je postihnuté, nedokáže sa vyprázdniť a vzniká zápcha. Oba orgány prijímajú, ale aj čistia a upratujú, aby odišlo všetko nepotrebné a prišlo niečo nové.

Pľúca 

Pľúca sú podľa TČM pánom čchi. Čhi vzduchu je veľmi cenná zložka a pľúca sú orgánom, ktorý má na starosti s touto zložkou rozumne nakladať, prijímať ju, distribuovať ju po tele a formou výdychu vylučovať nepotrebné.

Dýchanie a pľúca

Je to jedna z najdôležitejších funkcií nášho tela, je to výmena medzi nami a okolitým svetom. Ak je pľúcna čchi v poriadku, všetky orgány sa usmievajú radosťou. Pľúca sú zodpovedné za našu schopnosť prijímať i na mentálnej úrovni. Dýchanie je spojené s prijímaním bez toho, aby sme posudzovali a hodnotili, a vypúšťaním (opúšťaním) bez toho, aby sme preto cítili smútok.

Taoisti veria, že dych súvisí s dĺžkou života, kto dýcha rýchlo, žije krátko. Dych bol vždy aj súčasťou energetických cvičení. Regulovaním dychu môžeme regulovať aj náš mentálny stav. Dýchanie je tiež hlavným prejavom striedania energie jin-jangu v tele a rovnováha jin-jangu je dôležitá.

Dýchanie vykonáva aj očistu, zbavuje nás oxidu uhličitého a rôznych nečistôt. 

 

Orgánové hodiny

03.00  -  05.00  hod. 

V týchto hodinách vrcholí činnosť pľúc, čo spôsobuje ťažkosti astmatikom, prieduškárom, fajčiarom a väčšine ľudí s ochoreniami dýchacích ciest. Možné sú záchvaty dusivého kašľa, nepríjemný tlak na hrudi, astmatické záchvaty, pocit nedostatku vzduchu.

V tejto dobe vzniká najväčší pocit úzkosti, čo spôsobuje problémy hlavne pacientom trpiacim úzkosťami a depresiami. Vnímanie reálnej situácie je skreslené, problémy sa zdajú závažnejšie než naozaj sú. Takéto situácie je dobré „predýchať“, snažiť sa vedome a zhlboka dýchať, kým úzkosť neprejde.

 

Prejavy nerovnováhy funkčného okruhu pľúca

Nedostatok čchi pľúc: slabý hlas, dýchavičnosť, bledosť, odpor k chladu, potenie cez deň, sklony k prechladnutiu.

Nedostatok jinu pľúc: suchý kašeľ, zachrípnutie, pocity horúčosti, najmä popoludní, nočné potenie, červené telo jazyka bez povlaku, tvorba strií, ekzémy, strata ochlpenia, škvrny na pokožke, suchá pokožka, bolesť v ramenách, bolesť v zápästí, senná nádcha, zápaly hrtanu, hltanu, porucha tvorby tekutín, zápcha, hnačky, strata pohyblivosti palca na nohe, ťažkosti s ohýbaním hlavy do strán, bolesti šije, ramena.

Gestá poukazujúce na nerovnováhu v pľúcach

Ľudia s ochoreniami pľúc a dýchacích orgánov si často bezdôvodne „vyhŕňajú“ rukávy, chytajú veci medzi palec a ukazovák, dávajú si palec pred ústa, siahajú na nos, hrdlo, opierajú si hlavu o ukazovák a palec, podopierajú čelo, charakteristické je držanie vytočených rúk na stehnách,  apod.

Okruh pľúc potrebuje očistiť človek, ktorý je neschopný  medziľudskej  komunikácie,  nechce  sa  mu  do  ničoho,  pociťuje sebaľútosť,  nepamätá si vône, nerád ráno vstáva, nechce sa mu do spoločnosti, má nízke sebavedomie. 

Pomáha vizualizácia liečivých obrazov , rozžeraveného kovu v peci alebo v ohni. špička meča taviaceho sa v kováčskej vyhni.  Podržte si tento obraz v pamäti čo najdlhšie, tak aby predstava nebola rušená inými myšlienkami.

Koža a pľúca

Kožou naše telo dýcha a výrazne pomáha pľúcam a hrubému črevu ( hrubé črevo čistí a vynáša odpad z tela, je prepojené s pľúcami) vylučovať toxické látky z tela von. Cestou vylučovania sú póry a cestou vyplavovania sú lymfatické cievy.

Používaním antiperspirantov bránime koži dýchať a očisťovať naše telo. Oveľa zmysluplnejšie by bolo dať si do poriadku trávenie a fungovanie pľúc a hrubého čreva, aby telo pri potení nepríjemne nezapáchalo.

Náš povrch je vždy obrazom toho, čo sa deje vo vnútri. Akékoľvek kožné problémy, ako vyrážky, svrbenie, ekzémy, poukazujú na problémy pľúc a hrubého čreva. Preto sa v prípade kožných problémov treba zamerať na správnu diagnostiku a zistiť, čo je koreňom problému a ktoré orgány nie sú v rovnováhe.

Očista kože

Najjednoduchšia očista kože spočíva vo vydrhnutí celého tela kefou, prípadne sa vydrhnúť soľou a následne sa osprchovať.

Ajurvédska olejová masáž

Podľa ajurvédskych textov niet väčšieho prejavu sebalásky, ako sa naolejovať od hlavy po päty teplým olejom. Táto procedúra sa nazýva Abhyanga. Každodenná Abhyanga obnovuje rovnováhu dóš, zlepšuje celkovú pohodu človeka a podporuje dlhovekosť. Verí sa, že účinky Abhyangy sú podobné tým, ktoré dostávame, keď sme nasýtení láskou.

Po operácii som sama začala s touto masážou, ktorú si robím aspoň 3x v týždni. Používam teplý sezamový olej, ktorý nakupujem v bio kvalite. Sezamový olej má vyživujúci účinok na kožu, kosti aj nervový systém, dokáže na seba viazať toxíny, ktoré telo počas noci vylúčilo z tkanív. Po sprche teplou vodou sa uvoľnia. Pokožka ostane vláčna a príjemný pocit lásky nás sprevádza skoro celý deň. Podrobný postup Abhyangy

 

Emócie Pľúc

K negatívnym pocitom patrí žiaľ a zármutok, a to vrátane melanchólie a depresie. Ľudia s pľúcnymi symptómami majú plačlivú náladu, ktorá sa prejavuje hlavne v okamžiku rozčúlenia. Častá uplakanosť je obvykle známkou skrytého oslabenia pľúc.

Pozitívne vlastnosti pľúc sú spravodlivosť, dôstojnosť a sebaúcta.

Negatívne aspekty pľúc sú smútok, žiaľ, utrpenie, ľútosť a sklamanie.

Stav našich pľúc ukazuje, ako máme v harmónii Príjem a Výdaj. Nádych a výdych v sebe zahŕňa schopnosť brať a dávať. Dýchanie musí byť harmonické, tak aj branie si dávanie v živote musí byť v harmónii.

Stromy nám  ukazujú, aké krásne môže byť nechať veci odísť 

Hrubé črevo

Podľa Čínskej Medicíny činnosť pľúc súvisí s kvalitnou činnosťou hrubého čreva. V črevách sídli až 80% ľudskej imunity, preto je dôležité venovať sa aj starostlivosti o črevá a jesť správny vyživujúci pokrm.

 

Orgánové hodiny hrubého čreva

5:00 do 7:00 hod.

Je to vrchol činnosti hrubého čreva a ideálny čas na vylučovanie. Ľudia, ktorí majú s vylučovaním problémy, by mali vstať najneskôr o 6.00 hodine, aby sa do 7. 00 hodiny vyprázdnili. Pred návštevou toalety je vhodné vypiť 3 – 4 Dl mierne teplej vody a následne urobiť pár cvikov (drepy, mierny poklus na mieste). Pozor príjem tekutín poobede a hlavne večer je už veľká záťaž na obličky.

V tomto čase sú pasívne obličky, čo znamená, že nie je vhodné vypiť veľké množstvá tekutín naraz. Niektoré tzv. očistné kúry odporúčajú hneď ráno vypiť 1.5 až 2 litre vody v priebehu pár minút. Takéto množstvo vody v tak krátkom čase je záťažou pre obličky v ktorúkoľvek dennú dobu, ale v čase ich pasívnej fázy je to doslova hazard.

Chorí ľudia sa v tomto čase cítia najhoršie.

Sme zdraví, tak ako dokážeme vylučovať a ako sa dokážeme zbavovať usadenín a jedov

Hrubé črevo je dlhé 1,2 – 1,5 m, široké 4 – 7,5 cm. Charakteristický vzhľad mu dávajú striedajúce sa vydutia a zaškrtenia, ktoré sú prejavom funkcie svaloviny. Nachádza v spodnej časti brucha a posledná časť tráviacej sústavy, má dve časti: slepé črevo a tračník.

Hlavná funkcia HČ : vylučuje vedľajšie produkty trávenia (stolicou) a svojimi stenami pohlcuje vodu a vitamíny rozpustné vo vode. Prvá polovica tela trubice absorbuje vlhkosť z odpadových produktov, druhá polovica funguje ako miesto uschovania stolice., než je sa vylúči.

Slepé črevo, ktoré patrí do tohto okruhu, sa často považuje za bezvýznamné. Čínska medicína go považuje za mimoriadne dôležité pre imunitný systém, pretože vylučuje tekutinu, ktorej substancia pôsobí proti baktériám, hubám, vírom a tiež prispieva k tomu, aby bol odpadový materiál schopný kĺzať a nebránil v ceste k vylúčeniu.

Medzi tenkým črevom a hrubým črevom s a nachádza takzv. ileocekálna chlopňa (slizničná riasa). Táto chlopňa a záchod je veľakrát zodpovedná za neúplné vyprázdnenie hrubého čreva. Pri sedení na záchode sa neúplne uzatvorí a preto na správne vyprázdnenie stolice je najlepšia poloha v drepe. A po ďalšie na dobré vyprázdnenie stolice treba správne dýchať!!!

Duchovné príčiny ochorení hrubého čreva

Činnosť HČ predstavuje cestu, naše krivdy, prežitky, vzťah k materiálnemu bytiu. Duchovnými príčinami ochorení v tomto orgáne je fixácia na staré nepotrebné myšlienky a nedoriešené vzťahy s rodičmi. S krivdami je často spojená neochota odpúšťať (vypúšťať). 

Fyzické prejavy nerovnováhy hrubého čreva :

Zápcha, hnačky, nafukovanie, plynatosť, silne páchnuca stolica. Bolesti v spodnej časti brucha, strata brušného napätia, slabá peristaltika. Pomôcť môže masáž hrubého čreva, vždy v smere hodinových ručičiek.

Ďalej je to telesný pach, pach chodidiel, zlý dych, zápal slepého čreva, hemoroidy, slabá pamäť, kožné problémy, mastná koža, akné, melanchólia, pesimizmus, cynické chovanie.

Ak sa hrubé črevo dostane z rovnováhy, trpí tým celé telo. Môžu sa tvoriť odpadové toxíny, ktoré sa v tele hromadia, zhrubne koža a v tele vznikne sklon k bolestiam a ťažkostiam. Symptómy ako zápcha, hnačky, plynatosť, alebo bolesti v spodnej časti brucha sú zreteľné znamenia.

Emócie

Emocionálne zdieľa hrubé črevo s pľúcami smútok, utrpenie a žiaľ. Hrubé črevo je aj ukazovateľom, ako vieme triediť situácie, ktoré k nám prichádzajú. Ako ich spracovávame, predovšetkým, ako ich vieme opúšťať a vypúšťať. Ako vieme odpúšťať a zbavovať sa minulosti.

Podporiť svoje pľúca a hrubé črevo by sme mali nielen tým, že budeme v harmónii prijímať a vydávať, ale aj to, že budeme využívať zo situácií, ktoré k nám prichádzajú, len to čo potrebujeme. Prebytočné treba vypustiť, nedržať sa hmotných vecí  a nezaoberať sa zbytočnosťami.

STRAVA vo fáze KOVU  

Medzi Kovom, pľúcami a hrubým črevom je súvislosť, preto môžeme akúkoľvek chorobu, ktorá oslabuje pľúca alebo črevá liečiť ostrým korením a výživou (prvku kov).

Ostrá chuť, ktorá predovšetkým na jeseň prospieva pľúcam, otvára povrch tela a tak ovplyvňuje pohyb energie smerom von, prestupuje tak telom uvoľňuje stagnácie.

Ostrá chuť je väčšinou teplá. Hrá veľkú úlohu v liečbe prechladnutia, ktoré sú na jeseň veľmi časté. Ak cítite, že na vás “niečo lezie” skúste si uvariť zázvorový čaj alebo si dajte varené víno, podporujú potenie a preto sú vhodné pri nachladnutí. K jedlu sa odporúča pokrm, ktorý uvedie pľúca do chodu a zvýši tak imunitu t.j. pokrm s pórom, cibuľou či ostrým korením.

Pozor: Prílišné množstvo ostrých a teplých vecí (alkohol, korenie, káva, čierny čaj) prehrieva orgány, najmä pečeň a žlčník, takisto má za následok vysušenie pľúc a následne kože).

Ostré koreniny a zázvorový čaj si nikdy nedávajte keď idete von do chladu a vetra, pretože otvoria póry a tak ako patogén môže vyjsť von, ľahko môže preniknúť aj do vnútra tela. Používajte ich iba vtedy, ak ostávate ďalšie 2 hodiny dnu !!!

Na to, aby sme odstránili nánosy v hrubom čreve a prečistili tak aj naše pľúca a pokožku, potrebujeme pridať do svojho jedálnička v prvom rade celozrnné obilniny. 

Najvhodnejšou voľbou je ryža natural alebo jačmeň, použiť však môžete aj špaldu či raž. V tomto období sa zameriame hlavne na všetko čo je BIELE. Chuť vášho jedla by mala byť jemne pikantná, nie však extrémne.
 Výbornými sú aj ľanové semienka – vytvárajú ochranný povlak na sliznici, čím pomáhajú obnovovať sliznicu pľúc a hrubého čreva, odstrániť hrubé nánosy starého hlienu a nahradiť ich čistým, vlhkým povlakom. Takisto si pridajte do jedálnička potraviny bohaté na vlákninu, najmä zeleninu.

Ak chcete podporiť element Kov – pľúca, hrubé črevo, pripravujte jedlo varením dlhším ako 20 min, s väčším množstvom vody za nízkej teploty.

Obilniny – ryža natural, jačmeň, dlouhozrná ryža, ovos, vločky, špalda, raž, kaše, proso (nevytvára hlien a neobsahuje lepok – namočiť proso cez noc, dobre prepláchnuť a potom mierne variť a nesmie byť príliš husté.). Vyhýbať sa pšeničným klíčkom, pretože môžu poškrabať sliznicu hrubého čreva. Pšeničné klíčky obsahujú vysoký podiel fytokyseliny, ktorá viaže minerály ako vápnik a horčík. Môže byť narušený aj príjem zinku a železa. Inak sú výborné klíčky všetkého druhu.

Strukoviny – biela fazuľa, cícer, sója

Zelenina – zeler, petržlen, surová cibuľa, cesnak, pór, kaleráb, karfiol, pažítka, jarná cibuľka, žerucha, reďkovka, biela reďkovka okrúhla, biela reďkovka dlhá Daikon, cuketa, zemiaky, kvasená kapusta, ružičková kapusta, chren, fazuľa adzuki, fermentované sójové boby, čínska kapusta, kukurica, uhorky, hlávkový šalát.

Jesť viac zeleniny, buď dusenú, alebo zeleninové polievky.

 

Recepty 

 

Chrenová mňamka

Koreň chrenu, 1 ČL soli, 4 PL olivového oleja

Chren najemno nastrúhame a zmiešame so soľou a olivovým olejom.

Účinok: Prehrieva trávenie a pľúca.

 

Lotosový odvar              

Koliesko lotosového koreňa, šálka vody

Prvý nálev – varíme 5 minút a vypijeme. Druhý nálev varíme 10 až 15 minút a vypijeme. Tretí nálev zalejeme dvojnásobným množstvom vody a vyvaríme na pôvodné množstvo. Tým získame najnedostupnejšie minerály. Koreň potom môžeme skonzumovať alebo dať do polievky.  

Účinok: Odhlieňuje a utišuje pľúca.

 

Čistiaci odvar 

1 PL strúhanej mrkvy, 1 PL strúhaného daikonu, voda

Zalejeme vriacou vodou a povaríme 30 sekúnd. Vypijeme a zjeme. Pijeme denne.  

Účinok: Detoxikuje.

 

Lotosový odvar s daikonom

2 plátky vopred na 10 minút namočeného sušeného lotosového koreňa, 1 ČL čerstvej šťavy z nastrúhaného zázvoru, 1 PL strúhaného daikonu, 1 až 1,5 PL sójovej omáčky, 2 šálky vriacej vody

Lotos varíme 5 minút vo vode, v ktorej sme ho namáčali. Vypneme oheň, pridáme ostatné ingrediencie, necháme odstáť a po 10 minútach pijeme ešte teplé. 

Účinky: Doplňuje čchi pľúc, uvoľňuje zahlienené pľúca a priedušky, špeciálny účinok má pri zápale pľúc, odstraňuje chrapot a nepríjemný zápach z úst. 

 

Varený čaj z čerstvého zázvoru na vypotenie

Nakrájame 7 plátkov čerstvého zázvoru a povaríme ich 5 až10 minút. 

Účinky: Varenie v ňom aktivuje imunostimulačné látky. Nepijeme ho však s citrónom, ani s medom.

 

Šťava z limetky alebo citróna riediaca hlieny

Citrón alebo limetka, med

Citrónovú alebo limetkovú šťavu s medom zalejeme teplou vodou a vypijeme.

Účinky: Zahrieva, rozpúšťa hlieny a pomáha ich odstraňovať z tela. Vhodné iba vtedy, keď  človek nie je akútne chorý, pretože kyslá chuť by patogén zatlačila ešte viac dovnútra. Môže sa použiť vo fáze doliečovania.

 

Pickles z reďkovky daikon       

Reďkovka daikon, morská soľ

Reďkovku daikon umyjeme a nakrájame na plátky. Postupne ju kladieme do zaváraninovej fľaše, po vrstvách solíme. Zaťažíme na 24 hodín a necháme kvasiť. Po dokvasení môžeme hneď konzumovať, a čo nezjeme, odložíme do chladničky, čím zabránime ďalšiemu kvaseniu. 

Účinok: Posilňuje pľúca a hrubé črevo, pomáha riediť hlieny a spracovávať tuk.

 

 

Ryžová kaša s makom

1 šálka sladkej ryže natural, 4 šálky ryžového mlieka alebo vody, 1 šálka pomletého maku, 1 šálka hrozienok alebo iného sušeného ovocia, štipka škorice a soli, ryžový alebo ovsený slad, zázvor

Opláchnutú ryžu dáme spolu hrozienkami variť do mlieka alebo vody, po zovretí stiahneme oheň a varíme pod pokrievkou minimálne hodinu. Vhodné je pod hrniec dať rozptyľovaciu platničku, aby sa ryža nepripaľovala. Ak máme radšej jemnejšiu konzistenciu, môžeme ryžu rozmixovať. Posypeme makom, pripadne ešte dochutíme ryžovým či javorovým sirupom. Na zahriatie posypeme škoricou. Do kaše môžeme pridať kúsok zázvoru, ktorý zohreje žalúdok a rozptýli prípadný chlad. Jedlo je tak ľahšie stráviteľné.

Účinky: Posilňuje pľúca, hrubé črevo a slezinu-slinivku a žalúdok, vytvára čchi, vyháňa chlad. 

 

Slepačia polievka na odhlienenie

Čerstvá sliepka z bio chovu, pór, cesnak, lotosové jadrá, citrón, čerstvý zázvor, badián, kurkuma, soľ, ryžové cestoviny

Sliepku varíme 2 až3 hodiny vo vode s badiánom, kurkumou a čerstvým koreňom zázvoru nakrájaným na plátky, cesnakom a lotosovými jadrami. Približne 10 minút pred dovarením pridáme pór, nakrájaný na asi 1,5 cm hrubé kolieska. Podľa potreby ochutíme soľou a povaríme. Podávame s ryžovými cestovinami. 

Účinky: Zahrieva, rozpúšťa hlieny a odvádza ich z tela.

Pečené jablká

Jablká (ideálne domáce), cejlónska škorica

Jablká umyjeme, vyberieme jadrovník, dužinu nakrájame na mesiačiky, posypeme škoricou a pečieme asi 15 minút pri 160 ˚C.

Účinky: Zahrievajúce, v období jesene skvelé aj na psychiku. 

Záver

Tradičná čínska medicína sa elementom zeme a súvisiacimi orgánmi zaoberá oveľa podrobnejšie. V článku som sa snažila opäť podať len základné informácie, ktoré nám môžu naštartovať všetky zmeny a začiatky.

Odporúčam :

Knihu Tao – cesta ku Zdraviu, v ktorej nájdete mnohé odpovede a podrobnejšie informácie ohľadom starostlivosti o zdravie. 

Akadémiu integrálnej Zdravovedy, z ktorej som tiež pri tvorbe článku čerpala.

Niektoré námety na varenie som našla v týchto receptoch

S láskou

Annka

 

 

 

 

 
 

Trend Pre Ženy

RADOSŤ je naším TRENDOM.

Osobný rozvoj, zdravie, informácie a vzájomná pomoc pre chvíle radosti aj nepohody.

Produkty pre zdravie a krásu ženy 

 

 

Najnovšie články

©2024 Trend pre ženy. Všetky práva vyhradené. Dizajn od AnKa

Hľadať