Podobne ako úsmev aj objatie považujeme za obyčajný a prirodzený prejav lásky a náklonnosti. Pritom možno ani netušíme, akú má veľkú liečivú silu! Prináša úsmev, priaznivé pozitívne emócie a energiu, lieči a spája ľudí.
Určite ste už zaregistrovali HUG DAY alebo Medzinárodný deň objatí, ktorého cieľom je priniesť úsmev a otvorenú náruč všade tam, kde to ľudia potrebujú.
Lenže túto príjemnú terapiu, by sme si mali naordinovať, podľa možností čo najviac, nielen raz do roka.
Objatie podporuje vyplavovanie hormónu oxytocínu, ktorý potláča pocity úzkosti, osamelosti, izolácie aj zlosti. Stimuluje činnosť srdca a znižuje krvný tlak. A naopak nedostatok kontaktu spôsobuje problémy : zvyšuje stres, nervozitu a napätie, navodzuje poruchy spánku a prináša depresívne stavy.
Ak zotrváme v objatí určitý čas, zdvihne sa hladina serotonínu, čím sa nám zlepší nálada a nadobudneme pocity šťastia.
Jemný tlak na hrudník pri objatí stimuluje týmusovú žľazu, ktorá reguluje rovnováhu tvorby bielych krviniek. V konečnom dôsledku tak objatie posilňuje imunitný systém. Ak sa často objímame, sme tiež odolnejší voči chladu a infekciám. V tomto chladnom období sa zvyšuje počet chorôb z prechladnutia, preto ak si chceme zvýšiť odolnosť, treba sa objímať.
Aj keď už ochorieme, objímajme sa! Objatím zmiernime príznaky ochorenia a staneme sa odolnejšími, čo preukázali aj vedci. Pokusné osoby vystavili chrípkovým vírusom a zistili, že tí, ktorí sa intenzívnejšie a častejšie objímali, boli proti ochoreniu odolnejší.
Objatie tiež uvoľňuje svaly a napätie tela ako celok. Zvýšením cirkulácie krvi do mäkkých tkanív dokáže odbúrať aj slabšiu bolesť. Objímaním sa rýchlejšie uzdravíme. Túto terapiu nám žiaden lekár určite nepredpíše, ale kľudne si ju naordinujte sami. Zdravie je naša vlastná zodpovednosť, nie lekára.
Úsmev (aj objatie) prináša šťastie do domu, v starostiach je oporou, je citlivým prejavom priateľstva. V únave prináša odpočinok, v znechutení a smútku je potechou a pre každú bolesť je prirodzeným liekom. Nemožno si ho ani kúpiť, ani požičať, ani ukradnúť, pretože má hodnotu chvíle, v ktorej sa dáva.
Maximálny účinok dosiahneme aspoň štyrmi objatiami denne. Vraj najideálnejších je až dvanásť láskyplných objatí počas jedného dňa. Toto gesto je citová záležitosť a mali by sme sa riadiť pri ňom výlučne pocitmi.
Zatvoriť oči a nechať sa unášať myšlienkami, precítiť dotyk a nechať sa liečiť. Objatie si treba vychutnať a nerobiť to z donútenia a nikdy nasilu! Náš organizmus, by vyhodnotil takéto objatie ako stresové a minimálne by stratilo svoju účinnosť.
Pozitívne účinky objímania sa vyskytujú len vtedy, keď si navzájom veríme a naše pocity sú vzájomné a len v prípade, že sme na rovnakej vlne.
Do objatia!