Miso pasta a jej benefity
Miso je vyrobené fermentáciou sójových bôbov, ktoré sú bohaté na bielkoviny a ďalšie dôležité živiny, ktoré prispievajú k zdravej výžive. Je to základná zložka miso polievky spolu s prísadami, ktoré pomáhajú urobiť polievku chutnejšou, ako sú huby shitake, jarná cibuľka, morské riasy a tofu.
Pri výrobe miso pasty sa uvarená sója alebo ryža zmieša s morskou soľou a následne sa pridá pleseň známa ako koji (latinsky Aspergillus oryzae), ktorá pôsobí ako fermentačné činidlo. Zmes kvasí niekoľko dní až mesiacov, niekedy dokonca až rokov.
Miso je silná probiotická potravina, ktorá pomáha obnoviť prospešné baktérie v črevách pre zdravú mikroflóru. Miso tiež obsahuje prebiotikum – potravu pre dobré baktérie. Keď probiotiká a prebiotiká spolupracujú synergickým spôsobom, je oveľa efektívnejšie podporovať prínos probiotík. Vďaka tomu je miso perfektným jedlom pre zdravé črevá.
Dashi bez, ktorého to nie je ono
Dashi je základný japonský vývar používaný v mnohých japonských jedlách. Je niekoľko druhov dashi a takisto aj spôsobov, ako ho pripraviť – možete si ho pripraviť doma, môžete si kúpiť hotové dashi balíčky alebo dashi vo forme prášku. Ja som si dashi objednala.
Miso polievka
Ako pripraviť miso polievku?
- Ak použijete dashi v prášku, vložte ho spolu s wakame riasami do hrnca so studenou vodou a dajte na strednom ohni zohrievať.
- Medzitým si pripravte zeleninu. Tú vždy krájajte na rovnako veľké kúsky. Tá, ktorá je tvrdšia a potrebuje sa variť dlhšie, pridajte ako prvú.
- Tofu sa zvyčajne pridáva až nakoniec. Ja by som asi radšej dala Tempeh.
- Miso pastu pridávajte vždy až ku koncu varenia.
- Ak pridáte miso pastu, polievku už nevarte tak, že bude vrieť. Stratili by sa tým všetky výživné látky, chute a aróma miso pasty.
Aké ingrédiencie potrebujeme?
Okrem spomínanej Miso pasty, wakame riasiach, dashi a tofu, môžeme použiť rôznu zeleninu a koľko len chceme, najlepšia je sezónna.
- Asparagus, špargľu
- Jarnú cibuľku
- Zelené fazuľové lusky
- Mungo klíčky
- Sladký zemiak
- Baklažán
- Čínsku kapustu
- Huby
- Cuketu
- Mrkvu
- Tekvicu
Mne chutila aj taká narýchlo miso polievka bez rias, ale s miso pastou, ktorú používam skoro všade. Chýbať by však nemal japonský vývar dashi, bez ktorého to už nie je ono. Alebo treba pridať aspoň domáci vývar.
Moja domáca Miso polievka
Opätovné zohrievanie je v poriadku, ale dajte si pozor, aby polievka nezačala vrieť. Zničili by sa tak výživné látky v miso paste.
Polievku skladujte v chladničke maximálne 2 – 3 dni. Najlepšie je však zjesť ju hneď, ako si ju prichystáte. Vtedy bude najlepšia. Časom môže stratiť bohatú arómu a chute.
Dobrú chuť
AnnKa